PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή cockatiel ή ringneck??

Kiriaki
30-04-10, 18:13
Για σας παιδια! ειμαι κανουρια στο forum σκεφτηκα να παρω εναν παπαγαλο που 8α ειναι και ο πρωτος μου και αυτη η ρατσα που μου αρεσει ειναι το κοτατιλ και αυτο που 8α η8ελα να ξερω ειναι
Αρχικα επειδη 8α τον παρω μαλλον απο οχι και τοσο γνωστο petshop μηπως υπαρχει 8εμα και καλα με την ποιοτητα της ρατσας?πρεπει να ξερω κατι?να τσεκαρω ισως?επισης πως 8α αναγνωρισω αν ειναι οντως μικρος σε ηλικια?
Τι μου προτεινεται να κανω? Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας

Maria Pap.
30-04-10, 18:42
Kαλώς όρισες Κiriaki στην παρέα μας. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο >>> Πριν την αγορά παπαγάλου (http://www.love4birds.gr/showthread.php?7) . Στο δακτυλίδι, αν φορά στο πόδι του, αναφέρεται χρονολογία γέννησης 08, ή 09 π.χ. Αν δεν φέρει δακτυλίδι, και δεν έχεις κοντά σου γνωστό, έμπειρο στο είδος, είναι μάλλον δύσκολο να προσδιορίσεις ηλικία και φύλο. Αυτό που θα διαλέξεις πρέπει να έχει: Φωτεινά μάτια, ένα καθαρό "κερί - μεμβράνη" στην περιοχή πάνω από το ράμφος που καλύπτει τα ρουθούνια του. Στητή - καμαρωτή στάση, να είναι δραστήριο, να έχει καθαρά φτερά και κάτω απ'την ουρά, απαλό όμορφο φτέρωμα.

>>> Τι παραπάνω μπορώ να κάνω για τον παπαγάλο μου (http://www.love4birds.gr/showthread.php?14-T)

Χρήσιμα και σε αυτό το άρθρο: >>> Πώς και γιατί πριν την αγορά παπαγάλου (http://www.love4birds.gr/showthread.php?354) Καλή επιτυχία!

Windsa
30-04-10, 21:56
Kαλώς όρισες.
Για να μη απογοητευθείς πάρε ΜΟΝΟ μωρό. Μη παίρνεις μεγάλο σε ηλικία επειδή θα είναι 98% άγριο και δεν είναι καθόλου εύκολο να το ημερέψεις.
Το μωρό καλο θα ήτανε να το κλείσεις ενώ είναι ακόμα λίγες ημερών...και να έρχεσαι συχνά να το βλέπεις (ίσως και να το ταΐσεις) και στη συνεχεια όταν θα αρχίζει να τρώει μονο του θα το πάρεις στο σπίτι. Είναι το ιδανικό...και είναι η εγγύηση σου ότι θα πάρεις 100% ήμερο και υγιέστατο μωράκι. Ώμος ειναι και πολύ ακριβότερο απο το μεγάλο πουλί.

Άμα δεν θα πάρεις το μωρό φρόντισε τουλάχιστον να φοράει δακτυλίδι κλειστού τύπου και να γραφει πάνω το έτος 2010 η απλά 10.
Διάβασε και το άρθρο πως ξεχωρίζουμε το φύλο τον Cockatiels - http://www.love4birds.gr/showthread.php?1025-Cockatiels

Kiriaki
30-04-10, 22:31
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις γρηγορες απαντησεις σας!Εχω το εξης προβλημα...Απο εκει που λεω να το παρω ειναι απεναντι απο το σπιτι μου εχει ειδη 2-3 κοκατιλ απο τα οποια τα 2 ειναι πανεμορφα ασπρα-γκρι και απο οτι ειδα φορανε δακτυλιδι!απο εκει και περα του ειπα να μου φερει μωρο και μου ειπε οτι 8α φερει απο την αλλη εβδομαδα 8α του φερουν αλλα δεν ξερω απο που τι πως γιατι και τα σχετικα!απο οτι ειδα τα αρσενικα ειναι πιο φανταχτερα και πιο ομορφα απο τα 8υληκα! το προβλημα μου ειναι οτι εγω πχ 8α του πω να μου φερει ασπρο και αν δεν μου αρεσει???τι κανω? αυτος μου εγγυηται οτι 8α ειναι μια χαρα αλλα ενταξει να πουλησει 8ελει τι 8α ελεγε!και δεν ξερω κανενα που να εχει γεννα για να παω να παρω ετσι!να διαλεξω δηλαδη το πιο ομορφο !

Windsa
30-04-10, 22:46
Το πιο υγιές να διαλέξεις... και να μη σε νοιάζει τόσο πολύ το χρώμα και το φύλλο...το πιο βασικό να είναι μωρό και υγιές!!!

Kiriaki
30-04-10, 22:49
αυτο που σου λεω ομως ειναι οτι 8α φερει λογικα μονο ενα για μενα το οποιο αναγκαστηκα 8α πρεπει να παρω γιατι 8α το φερει μονο για μενα!αυτο ειναι το μονο που με αγχωνει γιατι αν ειναι μωρο και ασχιμο και οχι και πολυ υγειες δηλαδη με λιγα λογια να μου γεμησει το ματι τι κανω?

Windsa
30-04-10, 22:59
Άμα όντως θα είναι μωρό (δηλαδή 4-6 βδομάδων) είναι καλο... βεβαια δες αν όντως φαίνεται υγιές... αν είναι παρ το. Και μέχρι 2 μηνών μωρό ειναι ακόμα...απλα μετα αρχίζει και δείχνει χαρακτήρα... και γίνεται πιο δύσκολος. (Καλλίτερα ζήτησε μωρο μέχρι 5-6 εωδομαδον και μετά βαλε μας φοτο και θα σου πούμε τι ηλικία εχει στι πραγματικότητα).
Δεν υπάρχουν άσχημα μωρά... θα δεθείς άμεσος μαζί του. Το πιο βασικό να τρώει καλά, να τσιτσιβίζει, να κάνει "όμορφες" κουτσουλιές και να είναι ζωηρό.

Μη το παίρνεις άμεσος σπίτι, άφησε το για 3-7 μέρες στο κατάστημα να το ταΐσουν εκεί.
Επειδή συχνά μπορούνε να πουλήσουνε άρρωστο μωρό για να πεθάνει άμεσος στον καινούριο ιδιοκτητη, και μετά θα πούνε ότι φταίς εσύ.
Απλά πήγαινε καθεμερινα και δες το. Και άμα σε 5 μέρες θα είναι καλά, παρ το.

Η γνώμη μου είναι.

Kiriaki
30-04-10, 23:08
Σε ευχαριστω πολυ!!αυτο 8α κανω!απο ολα τα χρωματα που ψαχνω τωρα και βρισκω ειναι το PIED COCKATIEL και ο LUTINO...τωρα ο pied δεν ξερω πως να τον ζητησω στα ελληνικα :P Οταν μου τον φερει να τον βαλει μονο του σε κλουβακι εε?και οχι με αλλα...σωστα?
Τα χρωματα στα κοκατιλ ειναι (GRAY,CINNAMON,FALLOW,LUTINO,PEARL,PIED και ο white-faced) αυτα δεν ειναι ολα? μηπως μου εχει ξεφυγει καποιος?

Windsa
30-04-10, 23:22
Τίποτα, με γεια να πάρεις το πρώτο σου πουλάκι, οσο μπορούμε θα βοηθήσουμε.

Τα Pied λέγονται Παρδαλά στα ελληνικά. Αλλα και τα Pied να τα πεις λογικά θα καταλάβουν.
Στα λουτινο είναι πιο εύκολο να μάθεις το φύλλο του πουλιού μετά τι πρώτη πτερορια...ενώ στα pied είναι σχεδόν αδύνατον... όμως πάρε αυτό που θα σου πει η καρδια... για μένα, για παράδειγμα, δεν παίζει καμια ρολο το φύλο...

Ναι, καλύτερο να το βάλει μονο του se κουτάκι, για να μην έχει επαφή με τα αλλα πουλια... και να μη κολλήσει απ αυτά καμια αρρώστια...καλύτερα να το έχει στο άλλο δωμάτιο, όχι μέσα στο κατάστημα.

Για τα χρώματα τον Cockatiels διάβασε εδώ
http://www.love4birds.gr/showthread.php?576-Cockatiels

Kiriaki
30-04-10, 23:50
Ευχαριστω και παλι..θα του το πω..ειμαι προς λουτινο με κιτρινο προσωπο και πορτοκαλι μαγουλα και ελπιζω να ειναι υγιες!

maya
01-05-10, 12:30
κοπέλα μου άμα είναι άσχημο το μωράκι και δε σου αρέσει αλλά υγιές στο αγοράζω εγώ !!!!και εσύ πες του να σου φέρει άλλο!!όλα τα μωρά είναι γλυκες..εμένα η δικια μου έιναι ενήλικη και πάλι τώρα την μαθαίνω πράγματα..

Kiriaki
01-05-10, 16:16
Καλο μηνα!Αφου θα ειναι μωρο πως θα καταλαβω οτι ειναι αρσενικο κ οχι θηλυκο?Επειδη ενδιαφερομαι για αρσενικο γιατι ειναι ολολευκα.!

Windsa
01-05-10, 16:52
δεν μπορείς να το καταλάβεις μεχρι να γίνει 6-9 μηνών.
Στα ολόλευκα πουλιά το φυλο μπορείς να μάθεις μόνο με ΔΝΑ τεστ.
Διαχωρισμός φύλου σε παπαγάλους Cockatiels (http://www.love4birds.gr/showthread.php?1025-Cockatiels)

Kiriaki
01-05-10, 19:55
Καταλαβα!Σε ευχαριστω πολυ.Το οτι τα αρσενικα τραγουδανε ενω τα θηλυκα οχι αυτο ισχυει?

Windsa
01-05-10, 19:59
Τίποτα.

Το οτι τα αρσενικα τραγουδανε ενω τα θηλυκα οχι αυτο ισχυει?
Διάβασε το άρθρο που σου έδωσα προηγουμένος και θα καταλάβεις της διαφορες.

Kiriaki
01-05-10, 20:08
Το διαβασα απλα ηθελα να βεβαιωθω!

manos74
01-05-10, 21:28
?Επειδη ενδιαφερομαι για αρσενικο γιατι ειναι ολολευκα.!

δεν το καταλαβα αυτο ποιος σου ειπε οτι τα αρσενικα ειναι ολολευκα? αν καταλαβαινω καλα δηλαδη

Kiriaki
01-05-10, 21:36
Δεν μου το ειπε καποιος απλα το ειχα διαβασει σε ενα site..

Kiriaki
03-05-10, 18:08
Γεια σας παιδια.Πηγα παλι σημερα στον πετσοπα και για αρχη μου ειπε οτι χαρτια δεν εχει γιατι ειναι μεσα στην Ευρωπαικη ενωση και χαρτια εχουν μονο απο ολανδια!Ακομα μου ειπε οτι φερνει οτι 8ελει ο πελατης σε σχεση με το αν 8α ειναι αρσενικο και οτι απο μωρα δεν μπορουμε να ξερουμε τι χρωμα 8α μας βγει στο μελλον ακομα οτι τα κανει εισαγωγη αυτα και δεν ξερει ποτε 8α εχει μπορει αυριο μπορει και σε ενα μηνα!!!Τι λετε να κανω?

Windsa
03-05-10, 18:59
Ρώτα, ίσος έχει κάποιος από το forum τα μωρά κοκατιλ... τουλάχιστον θα ξέρεις ότι ήτανε σε καλά χερια και είχε κατάλληλη φροντίδα.... αν δεν βιάζεσαι και θα κανεις υπομονή κάποιος θα βρεθεί.

Kiriaki
03-05-10, 19:04
Δηλαδη να βαλω αγγελια εδω μπας και βρεθει καποιος να εχει μωρο ε? Καλο μου φαινεται, ναι σιγουρα οτι θα ηταν σε πολυ καλυτερα χερια!

Windsa
03-05-10, 19:07
Βάλε αγγελία ότι ψάχνεις για μωρό.
Όμως μη ξεχνάμε ότι στο forum απαγορεύονται συζητήσεις για αγορά πώληση... ;)

Maria Pap.
03-05-10, 19:11
Δηλαδη να βαλω αγγελια εδω μπας και βρεθει καποιος να εχει μωρο ε? Καλο μου φαινεται, ναι σιγουρα οτι θα ηταν σε πολυ καλυτερα χερια!

Nαι, να βάλεις Ζητώ να μου χαρίσουν, (αν περισσεύει)! Και ρίχνεις και μια ματιά στην αγορά.

Kiriaki
03-05-10, 22:47
Ενταξει σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!

Kiriaki
12-05-10, 19:34
Καλησπερα σας,πηγα και ειδα σημερα αυτον τον ringneck πως σας φαινεται?μου ειπαν οτι ειναι 6-7 μηνων και εχει και δαχτυλιδι αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο μεγαλος λογω του μεγεθους του τωρα ισως κανω και λαθος!εσεις τι λετε?

http://img413.imageshack.us/img413/4895/img00014201005121108.jpg

http://img263.imageshack.us/img263/6638/img00015201005121108.jpg

oasis
13-05-10, 19:04
κυριακη αυτος ο χωρος που ειναι τα πουλια τι ακριβως ειναι? εκτροφειο η πετσοπ? φαινεται αχανης

Kiriaki
13-05-10, 19:08
Ειναι τα μαγαζια των εισαγωγων πριν τα παρουν στα πετσοπ δεν τα πουλανε αυτοι απλα τα στελνουν στα πετσοπ κ απο εκει τα παιρνεις απλα εμενα ο πετσοπας μου εκανε την χαρη να παω και να διαλεξω μεσα στα τοσα πουλια αυτο που θα μου κανει εντυπωση και θα μου αρεσει παρα να μου παραγγειλει ο ιδιος και να μου φερει καποιο και να μου πει αυτο ειναι που μου εφεραν!