PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραμόρφωση ποδιών καναρινιού

melirito
06-08-10, 14:24
αυτά είναι τα ποδαράκια της κανάρας μου και αν φαίνεται καθαρά έχει κάτι σαν καρουμπαρλάκια στα δακτυλάκια . έχει και πτερόρια βέβαια αλλά άσχετο αλλά το γράφω γιατί όλα μού τα πουλιά εδώ και μέρες έχουν Πτερότια και δεν είναι και στα καλύτερα τους. 3487 3488. Δεν ξέρω τι είναι και ανησυχώ να μην κολλήσει και τα άλλα. Προληπτικά βάζω στο μπανάκι τους μια δύο σταγονίτσες ένα υγρό που είναι για την ποδάγρα και την καλή συντήρηση του πτερόματος και για προστασία από τα ακάρεα.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
06-08-10, 14:39
καλησπέρα!η 2η φωτό είναι πιο κατατοπιστική....προληπτικά θα μπορούσες να βάλεις και podagrine.κάνει πολύ καλή δουλειά!καλύτερα όμως θα σου συνιστούσα να το πας σε έναν γιατρό το πουλάκι σου.....αν δεν αρχίσει να υποχωρεί...!!

ρίξε και μια ματιά εδώ αν θέλεις.....http://www.love4birds.gr/showthread.php?1177

φιλικά χριστίνα.

Rozaki@
06-08-10, 15:04
Συμφωνώ και εγώ... Καλύτερα στο γιατρό... Δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζεσαι ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία... Και οι φώτο σου δεν είναι πολύ καθαρές για να μπορέσει κάποιος να σου πει με σιγουριά! Ελπίζω όλα να πάνε καλά με το καναρινάκι σου...
Α και για σιγουριά απομόνωσέ το από τα άλλα!

Maria Pap.
06-08-10, 16:54
Περαστικά και από εμένα, έχεις παρατηρήσει νωθρότητα, απώλεια όρεξης ή αν τα πειράζει με το ράμφος; Ο Πτηνίατρος (http://www.love4birds.gr/showthread.php?1350-%28-%29-E-DNA&p=12445#post12445)θα σου πει πως θα προχωρήσεις.
Δες και το άρθρο Κόκκινα καρουμπαλάκια στα πόδια του καναρινιού μου (http://www.love4birds.gr/showthread.php?1541)

fragos
06-08-10, 17:31
απο τι μπορω να διακρινω απο της φωτο μαλλον εχει ευλογια!!(που αυτην την εποχη ειναι σε εξαρση λογω των κουνουπιων και της πολυς ζεστης).ειναι σαν σπυρι ξεραμενο???
αν εχει ευλογια δεν υπαρχει φαρμακο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι για 6-7 ημερες επαναλυψεις με μπενταντιν και βεβαια να το βγαλεις απο το χωρο που ειχεις με τα πουλια,
επισης μπορεις να βαζεις και βαζελινη πανω στα ποδια της!
συνηθως μετα απο καποιες μερες πεφτει το σπυρι αλλα τυχαινουν φορες που μπορει να πεσει και το δαχτυλο του!

*βαλε μια καλυτερη φωτο!

και περαστικα!

melirito
18-08-10, 19:58
και τώρα η συνέχεια. Το πρώτο πουλι που παρουσίασε το πρόβλημα είναι καθαρό τώρα και 10 ημέρες, ένα άλλο που το παρουσίασε το καρουμπαλάκι στο μάτι του έβαλα και αυτού αντισηπτικό και πάει πολύ καλύτερα. Χθες όμως είδα ότι έχουν και άλλα 4 πουλάκια καρούμπαλάκια στο πόδι. Οπότε άρχισα να ψάχνομαι για κάτι άλλο από κουνούπια. Σ' ένα πτηνίατρο που ρώτησα μου είπε πως μάλλον είναι ψώρα και να τους βάζω το αντισηπτικό και να το πάω να κάνει εξέταση σε ξύσμα ιστού. Στο κατάστημα που ψωνίζω και ο κύριος έχει γνώσεις γιατί έχει και αυτός πουλιά είναι εκτροφέας δηλ. που είπε πως είναι ακάρεα και μου έδωσε επιπλέον ένα φάρμακο που έχει και ένα διαλύτη μέσα και αφού τα αναμίξω να τους βάζω μια σταγόνα στην ράχη σε όλα τα πουλιά. Εγώ όμως διάβασα και από τα διάφορα συμπτώματα που λενε αυτές οι αρρώστιες καμιά δεν ταιριάζει σ'αυτό που βλέπω εγώ στα πουλάκια μου. Μόνο η ευλογιά ταιριάζει περισσότερο. Δέστε αυτό το σαιτ http://petbirds.gr/forum/t17710/

fragos
18-08-10, 23:05
εγω θα ξαναπω πως ειναι ευλογια,τα συμπτωματα ταιριαζουν ακριβως!πηγενε το σε ενα πτηνιατρο!εξιδηκευμενο!
εκει κοντα στα πουλια εχεις νερα δηλαδη γλαστρακια με νερα και τετοια?

melirito
19-08-10, 10:19
όχι δεν έχω νερό στάσιμο αν ευνοείς αυτό αλλά έχω πολλά κουνούπια γιατί έχω δέντρα γύρο από το σπίτι μου. όσο για το πτηνίατρο που λές πήρα μερικά τηλέφωνα σε γιατρούς κοντά μου αλλά οι περισσότεροι λείπουν σε άδεια ωστόσο αν τα συμπτώματα υποχωρούν μ' ένα αντιβιοτικό που ήδη τους βάζω και κάνω και πιό συχνή καθαριότητα δεν ξέρω τι άλλο να μου πεί περισσότερο ο γιατρός. Παιδιά δεν είμαι ανεύθυνη αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι άνεργη και το 50 ευρώ που θα δώσω στο γιατρό και όχι μόνο γιατί θα μου πεί να κάνει εξέταση ιστού, δεν το έχω να το δώσω. Είναι σκληρό αλλά είναι η αλήθεια.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
21-08-10, 16:21
καλησπέρα!!η ευλογιά είναι δύσκολη ασθένεια...και επίσης κολλάει πολύ εύκολα από πτηνό σε πτηνό!!καλύτερα να επισκεφθείς ένα γιατρό και άμεσα....πίστεψε με...και εγώ άνεργη είμαι.....όταν όμως θα έχανα την κική μου,βρήκα τα χρήματα και την πήγα!!δική σου είναι η τελική απόφαση φυσικά και εσύ μόνο γνωρίζεις κατά πόσο σου είναι δυνατό αυτό την παρούσα στιγμή..........εύχομαι περαστικά!!!!!

melirito
23-08-10, 13:12
προς το παρόν δεν έχουν κολήσει αλλα πουλάκια και αυτά που προσβλήθηκαν πάνε καλήτερα. Αν ξέρει κανείς θελω περισσότερες πληροφορίες για την ευλογιά. Επίσης ό ξάδελφος μου που έχει και κείνος καναρίνια μου είπε πως ένα καναρίνι του παρουσίασε το καρουμπαλάκι στο φρίδι και δεν είμαστε κοντά.

DreamWarrior
23-08-10, 14:07
Καλησπερα λοιπον
Η ευλογια ειναι απο τις πιο επικινδυνες αρρωστιες που μπορουν να προσβληθουν τα πτηνα μας . Μεταδιδεται απο πουλι σε πουλι αλλα και απο τα κουνουπια . Η ευλογια εχει πολλες μορφες πιο συχνα εμφανιζεται με την μορφη εξανθηματων , μικρων λευκων οζων και φουσκαλων στις γωνιες του ραμφους , στα βλεφαρα , στα ποδια , ισως καποιες φορες στο στερνο . Σε αλλη μορφη προσβαλλει την γλωσσα . τα τοιχωματα του φαρυγγα αυτο το ειδος λεγεται και διφθεριτιδα. Τα συμπτωματα ειναι εντονη δυσπνοια με κινδυνο ασφυξιας. Παρομοια συμπτωματα εχει και αλλη μια μορφη ευλογιας που προσβαλλει οργανα. Το πουλι αναπνεει κανοντας θορυβο σαν τριξιμο και ρογχο γιατι προσπαθει συνεχως να τραβηξει την βλεννα.
Αν υποπτευθουμε εστω πως υπαρχει κινδυνος ευλογιας καλουμε αμεσως τον πτηνιατρο . Θεραπεια δεν υπαρχει μονο βιταμινες μπορει να παρει για να ενισχυθει η αμυνα του οργανισμου αλλα μεσω εμβολιασμου μπορει να σωσει τα υπολοιπα που φιλοξενουμε.
Η ευλογια μεταδιδεται απο πουλι σε ομοιο πουλι, δηλαδη αν εχουμε καναρινια και παπαγαλακια και προσβληθει το ενα ειδος δεν μεταδιδεται στο αλλο.
Ειλικρινα ελπιζω να βοηθησα λιγακι και ευχομαι περαστικα σας !

melirito
24-08-10, 08:52
καλημέρα αν αυτά είναι τα συμπτώματα της ευλογιάς τότε δεν είναι ούτε ευλογιά αυτό που έχουν τα δικά μου γιατί δεν έχουν ούτε φουσκαλάκια στο στο ράμφος ούτε και αναπνευστικό πρόβλημα ούτε και στη γλώσσα. και τελικά αυτό που είχουν είναι κόκκινα καρουμπαλάκια με μια μαύρη κουκιδίτσα στην κορφή. ¨Οτι και αν είναι πάντως δεν μεταδόθηκε και στα παπαγαλάκια που είναι σχετικά κοντά και που τα φροντίζω ταυτοχρόνος. Δεν ξέρω τελειά αλλά τίποτα απ'όσα έχω διαβάσει δεν ταιριάζει απόλυτα. Θα μου πείτε πάλυ να πώς στο γιατρό αλλά θα χρειαστώ ένα 100ευρω μέσα στο νερό και ηλικρινά δεν το έχω. Ξεκίνησα την φροντίδα μερικών πουλιών , και τώρα έχω 13 καναρίνια 3 κοκατίλ και 10 μικρά παπαγαλάκια που η φροντίδα τους και το φαϊ τους μου πέρνει πολύ χρόνο και αρκετά χρήματα. Τους πέρνω αντιβώσεις και βιταμήνες γιανα τα ενισχήσω αλλά σ'ενα γιατρό δενέχω τη δηνατότητα να πάω και αυτό νομίζω θα το καταλαβαίνουν αρκετοί που είναι σαν και μένα άνεργη ή με υποχρεώσεις παιδιών.

DreamWarrior
24-08-10, 13:41
Εχει ομως στο ποδι. Δεν σε κρινει κανεις γιατι δεν μπορεις να διαθεσεις χρηματα αλοιμονο ολοι στερουμαστε για να μπορουμε να προσφερουμε και ο καθενας με τον τροπο του, οπως μπορει. Ολοι θελουμε το καλο τους ! Απλα βαζε του πολυβιταμινες να ενισχυσεις τον οργανισμο του, ισως και αραιωμενο betadin επανω στην φουσκαλιτσα για 3-4 μερες .