PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπνος βαθυς....

Deppy
01-03-11, 21:44
Καλησπερα, εχω εναν παπαγαλο αμαζονιου με μπλε φτερα και κοκκινη πλατη. Τον εχω εδω και 16 χρονια και ξερω καθε του αντιδραση. Δυο μερες τωρα, ειναι μονιμως φουσκωμενος (μεσα η εξω απο το κλουβι του), με το κεφαλακι του στα φτερα πισω, τρωει σχεδον κανονικα και νερακι πινει. Ποτε του δεν ηταν ετσι, εχω ανησυχησει... Ο μοναδικος γιατρος που καταφερα να "βρω" θα με δεχτει αυριο το απογευμα...
Εχει κανεις καμια ιδεα;;; Ευχαριστω...

ALexAndR0s
01-03-11, 21:58
Σε ποιά περιοχή μένεις? και πού θα τον πας?

Deppy
01-03-11, 22:05
Μενω στον Αλιμο και θα τον παω στον Κο Δημητριαδη στον Αγ. Δημητριο...

ALexAndR0s
01-03-11, 22:08
Τον έψαξες μήπως έχει χτυπήσει πουθενά? Κοίταξες τις κουτσουλιές του, μήπως τον πείραξε καμιά τροφή?

Deppy
01-03-11, 22:12
Μονιμως τον ψαχνω...ειναι της αγκαλιας βλεπεις... δεν φαινεται τουλαχιστον να εχει κατι...Το φαγακι του ειναι το ιδιο (...να μου πεις...πολλα μπορουν να τυχουν) αν και το εχω σε ντουλαπι της κουζινας...δλδ φως δεν το βλεπει για να χαλασει... Οι κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες, τον εχω παντα καθαρο... Εχω αρχισει να φοβαμαι...μηπως ειναι απλα μεγαλος;;;;;

ALexAndR0s
01-03-11, 22:13
Θα κάνεις υπομονή και ο γιατρός θα σου πει..

Deppy
01-03-11, 22:17
Ευχαριστω οπως και να 'χει... Αυτο ειπα κι εγω...υπομονη...απλα... 16 χρονια ειναι πολλα...και για ενα πλασματακι σαν τον Γιωργο μου...(Το μονο ονομα που εμαθε να λεει...) απλα δεν θα το αντεξω...συγνωμη...με επιασαν οι φοβιες μου...

Maria Pap.
01-03-11, 22:37
Καλησπέρα Deppy, για τον k. Δημητριάδη έχουμε ακούσει καλά λόγια, περιλαμβάνεται στον κατάλογο: ((Κτηνίατροι ειδικευμένοι στα πτηνά)) (http://www.love4birds.gr/forumdisplay.php?63-%CA%F4%E7%ED%DF%E1%F4%F1%EF%E9-%D0%F4%E7%ED%DF%E1%F4%F1%EF%E9-DNA-TEST). Είναι σε ζεστούλα τώρα o Γιώργος, είναι ήρεμος; Περαστικά εύχομαι κι'εγώ, περιμένουμε νέα σας!

G&B
01-03-11, 23:27
γειά σου Deppy!!!αν σκεφτούμε πως ζούνε περίπου 20-25 χρόνια(αν κατάλαβα καλά για ποιό υποείδος μιλάμε,μπλέ κεφαλάκι???) θα μπορούσαμε να πούμε πώς είναι λίγο μεγαλούτσικος αλλά αυτό δεν εξηγεί την "απότομη" αλλαγή της συμπεριφοράς του,απλώς λόγο της ηλικίας του ανήκει στις ευπαθείς πλέων ομάδες,δηλαδή είναι πιό επιρρεπής σε ασθένειες λόγο μειωμένης άμυνας του οργανισμού του...
Αν δεν μιλάμε για αυτό το υποείδος αλλά για τους μεγαλύτερους,ζούνε 50 χρόνια περίπου άρα δεν είναι καθόλου μεγάλος...!
Η υπνηλία είναι χαρακτηριστικό πολλών ασθενειών όπως και άλγους(πόνος κυρίως σπλαχνικός).Δυστυχώς είναι δύσκολο να πούμε οτιδήποτε...τουλάχιστον ενίσχυσέ τον με βιταμινούλες,λιγότερα σπόρια,ξηρούς καρπούς και λαχανικά γιατί επιδεινώνουν τυχών άλγος και περισσότερα φρουτάκια μέχρι να το δεί ο Κτηνίατρος...
εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!περιμένουμε νεότερα...

Deppy
02-03-11, 07:31
Καλημερα! Ο Γιωργος ειναι σε ζεστο μερος και πολυ ηρεμος... Ακομα φυσικα εχει την ιδια νωθροτητα αν και ειναι οπως παντα γλυκουλης,ηθελε τα χαδια του χωρις παραπονο... Η αληθεια ειναι οτι τα σπορακια του δεν τα πολυ-ηθελε,αλλα το μηλο που του εβαλα χθες και οι πατατες (ναι,τις λατρευουμε!!) τα τσακισε! Φωτογραφιες (2) ανεβασα σε ενα αλμπουμ. Οταν μπορεσω θα ανεβασω κι αλλες. Σε περιπτωση δλδ που δε μιλαμε για το ιδιο ειδος αμαζονιου.
Ευχαριστω και παλι...!

Deppy
02-03-11, 17:44
Καλησπερα στην παρεα! Πηραμε τηλεφωνο το γιατρο και μας ειπε οτι δε χρειαζεται να μας δει. Μας εδωσε Aviomycine σταγονες και μας ειπε να αλλαξουμε τροφη... Προς το παρον φαινεται καλυτερα, ηθελε χαδακια, μου φωναζε να παω κοντα του οταν μπηκα απο τη δουλεια κι αρχισε να τρωει και απο τη νεα του τροφη! Μακαρι να γινει γρηγορα καλα και να ξανακανουμε αγκαλιες και παιχνιδια! Σας ευχαριστω ολους! :)

galimana
02-03-11, 17:55
Πραγματικά είναι αξιολάτρευτος! Να τον χαίρεσαι και εύχομαι γρήγορα να γίνει καλά! :)

Deppy
02-03-11, 17:57
Σ'ευχαριστω! Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω βιντεακι να καταλαβετε για τι τρελοκομειο μιλαμε!!! :)

kostis
02-03-11, 18:18
Καλησπερα στην παρεα! Πηραμε τηλεφωνο το γιατρο και μας ειπε οτι δε χρειαζεται να μας δει. Μας εδωσε Aviomycine σταγονες και μας ειπε να αλλαξουμε τροφη... Προς το παρον φαινεται καλυτερα, ηθελε χαδακια, μου φωναζε να παω κοντα του οταν μπηκα απο τη δουλεια κι αρχισε να τρωει και απο τη νεα του τροφη! Μακαρι να γινει γρηγορα καλα και να ξανακανουμε αγκαλιες και παιχνιδια! Σας ευχαριστω ολους! :)

Aviomycine

Σύνθεση: Τριμεθοπρίμη, Σουλφαδιμεθοξίνη (νατριούχο άλας), Methyl parahydroxybenzoate, Propyl parahydroxybenzoate, Έκδοχο μέχρι 15ml.

Ενδείξεις

* Διάρροια: Τύφος, Παράτυφος, Σαλμονέλλωση, Κολιβακίλωση, Σηψαιμία
* Νόσοι αναπνευστικού: Συνάχι, Κόρυζα, Λοιμώδης Κολπίτιδα, Πνευμονία, Μυκοπλάσμωση, Μόλυνση του ουροπυγίου.

Χρήση

* Θεραπευτικά: 5 με 7 σταγόνες σε 100ml. νερό (μια μικρή ποτίστρα). Το άρρωστο πουλάκι θα πρέπει να πίνει για 5 - 7 συνεχείς ημέρες.
* Προληπτικά: 3 σταγόνες σε 100ml. νερό (μια μικρή ποτίστρα) 3 ημέρες το μήνα.

Προσοχή: Εάν το πουλάκι είναι βαριά άρρωστο και δεν πίνει νερό, δώστε του με το σταγονόμετρο 3-4 σταγόνες από το διάλυμα 3 φορές την ημέρα επί 5 συνεχείς ημέρες. Μετά από τη θεραπεία να χορηγείται Aidonine Solution για 7 ημέρες.

δεν ξέρω τι ακριβώς σου είπε ο γιατρος αλλα αν θες πήγαινε σε ένα άλλον να τον δει μου φαίνεται λίγο δύσκολο να διαγνωστεί τόσες σοβαρές ασθένειες από το τηλ

Deppy
02-03-11, 18:54
Μου ειπε να μην ανησυχω εφ'οσον τρωει φρουτα και αλλες λιχουδιες αντι του φαγητου του κι εχει απλα υπνηλια και ειναι φουσκωμενος... Αρχικα μου ειπε να του δωσω 3 σταγονες στο στομα κατ'ευθειαν και μετα να του βαλω 5 σταγονες σε πολυ λιγο νερο. Πινει νερακι κι αρχισε να τρωει... Μου ειπε πως φυσικα εαν δε δουμε καμια βελτιωση τις επομενες 2 μερες να τον παω απο το ιατρειο του. Ευχαριστω παντως! Τον εχω υπο στενη παρακολουθηση!

kostis
02-03-11, 19:01
πάνω στο φάρμακο αυτό βρήκα τώρα ο γιατρός κάτι παραπάνω θα ξέρει καλή ανάρρωση να έχει το πουλάκι

Deppy
02-03-11, 19:08
Κωστη,δεν παρεξηγησα τις προθεσεις σου!!! Αν ειναι ποτε δυνατον! Απλα ειπα να δωσω τις πρωτες βοηθειες που μου ειπε ο Κος Δημητριαδης στον μικρο και αν δε δω βελτιωση,να αρχισω να τρεχω. Για την ιστορια, ξεκινησε να κοιμαται καπως περισσοτερο την προηγουμενη εβδομαδα χωρις αλλα σημαδια ασθενειας αλλα τις δυο τελευταιες ημερες ηταν εντελως νωθρος και κοιμοταν διαρκως χωρις να τρωει τα σπορακια του αλλα μονο μηλο και πατατες...! Θα σας κρατω ενημερους.
Και παλι, χιλια ευχαριστω!

fragos
02-03-11, 19:39
καλη ανάρρωση να εχει!!!!!!!

Deppy
04-03-11, 20:41
Παιδια καλησπερα! Ο μικρος ειναι στη δευτερη ημερα αντιβιωσης και καλυτερα απο θεμα διαθεσης και ορεξης αλλα παραπαταει καπως και πεφτει! Και γενικα η ισορροπια του ειναι καπως περιεργη... Μηπως εχει κανενα νευρολογικο προβλημα και αδικα παιρνει και αντιβιωση;...

Deppy
04-03-11, 21:12
Προς ενημερωση σας, πηρα τον Κο Ακριβο και αυριο πρωι πρωι ειμαι εκει!!!!!!! Εχω τρομοκρατηθει!

Deppy
05-03-11, 14:32
Καλησπερα και παλι... Τα νεα μας δεν ειναι καλα... :( Πηγαμε στο γιατρο... Εβγαλε ακτινογραφιες, εκανε εξεταση ουρων, ορισμενες αιματος... Αποτελεσμα; Εχει διογκωθει το συκωτι του -μαλλον-, του εχει προκαλεσει ενα καρο προβληματα και ο μικρος ειναι σε βαρια κατασταση... Ξεκινησαμε αλλη θεραπεια, αλλη αντιβιωση, συν ηπακτικα, συν βιταμινες για να βοηθησουμε το συκωτι και ενα φυτικο εκχυλισμα γαιδουραγκαθου... (τι να πω; ξερει καλυτερα...) Τα επομενα δυο εικοσιτετραωρα ειναι πολυ κρισιμα για να δουμε αν ανταποκριθει στη θεραπεια κι αν δεν συνυπαρχει καποια λοιμωξη η οτιδηποτε αλλο... Επισης θα βαλουμε ειδικη λαμπα για ζεστη και ...θα κανουμε πολλη υπομονη... Στειλτε θετικη ενεργεια...Καταρρεω...:help:

ALexAndR0s
05-03-11, 15:31
Περαστικά σας και εύχομαι τα καλύτερα

Maria Pap.
05-03-11, 17:23
Περαστικά, εύχομαι να πάνε όλα καλά!

maria kappa
05-03-11, 20:37
καλησπερα.ευχομαι ολα να πανε καλα (που θα πανε).Ο ακριβος ειναι πολυ καλος γιατρος και θα σε βοηθησει αρκετα.
Εχω κι εγω εναν παπαγαλο με προβλημα στο συκωτι γι'αυτο θα ηθελα να σου δωσω μερικες συμβουλες. Οσον αφορα το γαιδουραγκαθο να παρεις extract και οχι αυτο που ειναι σαν τσαι γιατι ειναι πιο αποτελεσματικο. ειναι σε χαπι αλλα μπορεις να το ξυσεις και να το λιωσεις σε νερο. εγω του δινω καθημερινα με μια συριγγα ενα χυμο που φτιαχνω απο γαιδουραγκαθο, σπιρουλινα, αλοη, μελι και λιγο νερο. δειχνει να του αρεσει πολυ και το βοηθαει γιατι ειναι πολυ δυναμωτικο.
μην απογοητευεσαι.πρεπει να εισαι δυνατη για να μπορεσεις να βοηθησεις τον παπαγαλο σου.
καποτε ειχα βρει μια λιστα με βοτανα στο internet που μπορουν να δωθουν σε παπαγαλους.θα την ξαναψαξω γιατι θα ηταν χρησιμη σε ολους.

maria kappa
05-03-11, 20:44
να τη!!!!!

http://talkbudgies.com/archive/index.php/t-32047.html

Deppy
06-03-11, 00:22
Χιλια ευχαριστω!!!! Ναι το extract παιρνουμε κι εμεις αραιωμενο σε ορρο dextrose 5%... Μακαρι ολα να πανε καλα και συντομα να με ξανα-κραξει... (οτι θα μου ελειπε το κραξιμο - παραπονο που δεν τον παιρνω αγκαλια, ποτε δεν το περιμενα...!!!) Καλο βραδυ σε ολους!

maria kappa
07-03-11, 10:44
Οσον αφορα το συκωτι δεν θα δεις καλυτερευση αμεσα.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα γινει καλα.Πως ειναι το πτερωμμα του?Κατεβαινει στον πατο?

Deppy
07-03-11, 13:56
Κατεβαινε οταν ηταν ακομα παρα πολυ αδυναμος. Δυο βραδια τον βρηκα στον πατο να κοιμαται. Χθες κοιμηθηκε κανονικα στο ξυλο του, ασχετα αν ειναι ακομα αδυναμος και παραπαταει... Το πτερωμα του ειναι καπως θαμπο ειναι η αληθεια αλλα τουλαχιστον αρχισε να τρωει λιγο και ξε-φουσκωσε (που ηταν συνεχεια σαν μπαλα υδατοσφαιρισης...) Ουφφφφφ.... Αυριο το απογευμα θα παμε μαλλον για αξιολογηση στο γιατρο.......

ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ
07-03-11, 14:35
σου ευχωμαι να γυνει γρηγορα καλα ο κουκλος σου...ξερω πως ειναι να χανεις ζωο...υπομονη....θα σου προτινα να μην εισαι στεναχωριμενη(θα μου πεις πως γυνετε αυτο?) γιατι το μεταδιδεις και στον παπαγαλο.αισιοδωξια για το μελον..

Deppy
07-03-11, 14:44
Σ'ευχαριστω πολυ! Οχι, προσπαθω να ειμαι παντα χαρουμενη κοντα του και τον επαινω ακομα κι οταν τρωει η πινει κατι... Υπομονη...αυτη ειναι η σωστη τακτικη... :)

Stefi
08-03-11, 10:09
Περαστικά στον αμαζόνα σου, γρήγορα να γίνει καλά!

Deppy
08-03-11, 12:41
Παιδια σας ευχαριστω! Τι δυναμη μου δινετε, δεν ξερετε!
Τα νεα μας ομως δεν ειναι πολυ ευχαριστα... Ο μικρος δεν ειχε απλα αδυναμια αλλα τα νεφρα του που εχουν επηρρεασει απο το οιδημα, πιεζουν κι αυτα το ισχυακο του νευρο και γι'αυτο το δεξι ποδαρακι του μικρου εχει σχεδον παραλυσει και εχει προβληματα ισορροπιας... Το μονο ενθαρρυντικο ειναι οτι ξυπνησε σημερα και εφαγε τα παντα! Και μηλο και μαρουλι και σπορακια και και και... και απλα φαινεται οτι το παλευει! Μακαρι...ενα θαυμα ζηταω!

maria kappa
08-03-11, 15:24
Δεν ξέρω γιατί αλλά αισθάνομαι οτι θα το ξεπεράσει. Ο γιατρός είναι αρκετά έμπειρος και το οτι τρώει είναι ενθαρρυντικό.
Το μαρούλι αρέσει σε όλα τα ζωάκια αλλά δεν είναι τόσο περιεκτικό σε βιταμίνες. Δοκίμασε να του δώσεις και άλλα χορτα όπως ραδίκι, σπανάκι, αντίδι, μπρόκολο, σπαράγγι, καρότο και γλυκοπατάτα (βρασμένη για 30 λεπτά).Ειδικά για αυτά τα 2 τελευταία η δικιά μου τρελένεται. Δεν ξέρω εαν θα τα φάει (που δεν μπορεί κάποιο θα φάει) αλλά και μόνο που θα ασχοληθεί με αυτά θα αναγκαστεί να περάσει πιο δημιουργικά την ώρα του.
Μην χάνεις τις ελπίδες σου. Θέλει πολύ υπομονή.

Deppy
08-03-11, 15:48
Αχ βρε Μαρακι... Τον εχω ταραξει στο μηλο! Και χθες εφαγε και σπαραγγια και φασολακια! Το μπροκολο δεν το θελει εκτος κι αν του βαλω και λεμονι (τι να πεις;!;!) Το κακο ειναι οτι δε μπορει να πατησει το δεξι του ποδι, δεν εχει αισθηση του ποδιου του,ισα που το χρησιμοποιει για να στεκεται! Κι αυτο...παιζει! Αν παει να κουνηθει, να γυρισει κλπ... πεφτει! Οταν κανει μπροστα για να φαει,αν δεν κρατηθει με το ραμφος,πεφτει! Για τοσο τραγικη κατασταση μιλαμε...τον ταιζω στο χερι! Λαγοκοιμαμαι κοντα στο κλουβι του, σε περιπτωση που πεσει να σηκωθω και να τον βοηθησω... Υπομονη...δεν παραιτουμαι!

maria kappa
10-03-11, 11:29
Πως είναι σήμερα ο κούκλος?

Deppy
10-03-11, 11:36
Αφηστε με και ειμαι να σκασω! Χθες ηταν χειροτερα απο ποτε... Αρχισε να κουραζεται και να μην παταει ουτε το αλλο ποδαρακι, να εχει δυσπνοια, να καθεται σαν κλωσσα στον πατο του κλουβιου και να μου κανει εμπαργκο στο φαγητο (αυτο μονο το βραδυ,ολη μερα ετρωγε...) Ετσι κοιμηθηκαμε (λεμε τωρα) με πολυ φοβο... Το πρωι ξυπνησε με διαθεση για φαι, τσακισε μια φετα μηλο, πηρε οοοολα του τα φαρμακα αδιαμαρτυρητα και τωρα παλι κουρνιασε... Θα τον παω παλι κατα τις 5 στο γιατρο γιατι θελει να τον δει... Φοβαμαι οτι τον ταλαιπωρω... Αλλα δε θελω να παραιτηθω...τουλαχιστον οχι πριν αυτος παραιτηθει......:( :( :(

Stefi
10-03-11, 11:41
Μπράβο Deppy για την υπομονή και την αγάπη σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για το κουκλάκι σου, να γίνει γερό γρήγορα!

maria kappa
10-03-11, 12:27
Δεν τον ταλαιπωρείς γιατί ξέρει οτι τον αγαπάς.Εάν δεν ήσουν εσύ θα είχε ήδη φύγει.. Θα σου το χρωστάει μια ζωή γιατί τα ζώα έχουν αντίληψη. Κουράγιο.

Deppy
10-03-11, 17:56
......... Ο υπνος ο βαθυτερος...ο τελευταιος.... Εφυγε ο αγγελος μου... εφυγε η ψυχουλα που μου εκανε παρεα για 16 και πλεον χρονια... Εφυγε και πεταξε η καρδουλα μου και πηγε σε ενα τροπικο δασος με αλλα πουλακια, με αλλα ζωακια που θα κανει παρεα μαζι τους και θα πεταει ελευθερος και θα τρωει ολων των λογιων τα σπορακια και πολλους ξηρους καρπους που τοσο αγαπουσε!! Μια ψυχη που μου χαρισε πολλες ανεπαναληπτες στιγμες τρυφεροτητας, αγαπης, στοργης και πολλες πολλες στιγμες ηρεμιας, γαληνης και κατανοησης οταν πονουσα, οταν ημουν μονη μου, οταν ηθελα ενα χαδι...Καποιος τον ηθελε κοντα του για να του τραγουδαει, να του μιλαει, να του στελνει φιλακια και να ζηταει αγκαλιες... Αντιο αγγελε μου! Καποια στιγμη ελπιζω να σε ξαναδω και να καρφιτσωθεις πανω μου και να σκυψεις το κεφαλακι σου για χαδια... Σ'αγαπησα και θα σ'αγαπαω οσο ζω... Εις το επανειδειν ψυχουλα μου...

irene
10-03-11, 18:13
Να τον θυμάσαι πάντα με αγάπη κορίτσι μου!
Συμπάσχω μαζί σου....

Maria Pap.
10-03-11, 18:25
Λυπάμαι πολύ Deppy και σε καταλαβαίνω! Του χάρισες όλη σου την αγάπη και τη φροντίδα όσο ζούσε, τώρα είναι ελεύθερο, ευτυχώς δεν υπέφερε πολύ!

Stefi
10-03-11, 19:16
Λυπούμαι Ντέπυ για το χαμό του! Ξεκουράστηκε όμως αυτό το έξυπνο και υπερήφανο πλάσμα, χωρίς να έχει άσχημη ποιότητα ζωής για πολλές μέρες....! Θα το θυμόμαστε με αγάπη!

Deppy
10-03-11, 22:56
Σας ευχαριστω ολους... Ο πονος μας ειναι πολυ μεγαλος... Και δε μπορω να συνειδητοποιησω οτι δε θα ξανακουσω τη φωνουλα του... η οτι δε θα ξαναναζητησει το χαδι και την τρυφεροτητα... Μεγαλωσα με αυτο το πλασματακι στην αγκαλια μου... Ποτε δεν πιστευα οτι θα φυγει ετσι... Ειλικρινα απευχομαι σε οποιον εχει δεθει τοσο πολυ με ενα τετοιο πλασμα να το χασει... Ειναι σαν να εχασα αδελφο... Υπερβολες,ε;;; Δε νομιζω...Οχι για μενα...

irene
10-03-11, 23:14
Δεν είναι καθόλου υπερβολές κορίτσι μου..το 'χω περάσει με το σκυλάκι μου που το είχα μεγαλώσει από 1 μηνός κι έφυγε στα 13 του...γέρος και μεγάλος πια θα μου πεις..αλλά στις ψυχές που έχεις δίπλα σου κι αγαπάς είτε είναι ανθρώπων είτε ζώων έτσι είναι κι έτσι πρέπει να 'ναι στην τελική.
Αγαπάς κι όταν χάνεις πονάς...
Να τον θυμάσαι και να μην τον ξεχάσεις,αυτό φτάνει.

maria kappa
11-03-11, 00:08
Δεν έχω λόγια να σου περιγράψω το πόσο λυπήθηκα.Πραγματικά όλες αυτές τις ημέρες τον σκεφτόμουν συνέχεια και κατα βάθος πίστευα οτι θα τα καταφέρει.Έμπαινα στο φόρουμ για να δω νέα του ή εάν κάτι χρειαζόσουν.Λυπάμαι....Ό χαμός ενός μικρού μας (γιατι σαν παιδία μας τα έχουμε) δεν ξεπερνιέται και όλοι έχουμε παρόμοιες΄εμπειρίες.Εύχομαι ο πόνος σου να γίνει γρήγορα γλυκειά ανάμνηση.
Αντίο μικρούλι....

Deppy
11-03-11, 07:35
Ολες αυτες τις μερες, ολο κατι περιμενα να γινει...Να νιωσει καλα, να ξανακουσω τη φωνη του... Εν τελει, η μοιρα μας επιφυλασσε ασχημη εκπληξη... Δεν ειχε προβλημα με το συκωτι του ουτε τα νεφρα του... Λαθος διαγνωση... Ειχε παθει συστροφη εντερου... Δε μπορουσε να ενεργηθει το πουλακι μου και κατεληξε να κανει κηλη χαμηλα στην κοιλιτσα του, η οποια με την εξεταση που του εκανε ο γιατρος του εφερε συμφορηση κι εφυγε επι τοπου... ΑΝ το ειχαμε καταλαβει και ΑΝ μας ειχε δειξει σημαδια πιο πριν, ισως να ζουσε ο Γιωργακης μου τωρα... Με πολυ μικρες πιθανοτητες θα γινοταν επεμβαση...αλλα θα το ειχαμε παλεψει... Τωρα εγινε αγγελος...και μου λειπει...φρικτα...
Σας ευχαριστω και παλι...ολους...

-vaso-
11-03-11, 11:32
Ντέπη λυπάμαι πραγματικά για όλα αυτά...Τώρα διάβασα το θέμα....ότι και να πω θα είναι λίγο.Να είσαι καλά και να τον θυμάσαι με αγάπη..Για σκότωμα και οι δύο οι γιατροί (ειδικά ο πρώτος)..αλλά δεν γυρνάει πίσω...
Πέτα Γιώργο ελευθερος, αλλά να γυρνάς κρυφα και να βλέπεις την φίλη-μαμά Ντέπη που θα σε σκέφτεται...

Helen
11-03-11, 20:51
Συμπασχω μαζι σου Ντεπυ, σε καταλαβαινω, λυπαμαι για την απωλεια! Αλλος γιατρος βρηκε τη συστροφη εντερου? Κριμα να χαθει ετσι το πουλακι!

Deppy
11-03-11, 21:01
Η απαντηση μας ηρθε απο τη νεκροψια... Ηταν αδυνατον να πιστεψω οτι "εφυγε" ετσι...ξαφνικα και χωρις σημαδια αλλης επιδεινωσης...Κι ετσι ειπα στο γιατρο (που στα χερια του εφυγε) να κανει τη νεκροψια για να δουμε εν τελει απο τι επασχε το πουλακι... Η αληθεια ειναι οτι ηταν πολυ δυσκολο να διαγνωστει απο μια ακτινογραφια, αλλα το να πιεζεις και να ψαχνεις "τι ειναι αυτο που ειναι σαν κηλη" νομιζω πως ειναι αν μη τι αλλο λαθος... Και το χειροτερο ειναι οτι χθες το πρωι ο μικρος ειχε αρχισει να ενεργειται... Δεν εχω λογια... δεν εχω καθαρο μυαλο να σκεφτω αν γινοταν κατι αλλο, αν ηταν οι σωστες κινησεις η λαθος... Ξερω μονο οτι εφυγε μεσα σε κλασματα δευτερολεπτων απο την ωρα που τον ακουμπησε... Κι εφυγε..."σαν πουλακι"...

maria kappa
11-03-11, 21:06
Τωρα που εξηγησες τι συνεβει τρελλαθηκα. Πως ειχε βγει η ετυμηγορια οτι ηταν τα νεφρα του τοτε? Του έκανε εξετάσεις? Πως μπορεί να συνέβει ένα τέτοιο λάθος? Μπορούν να μπερδευτούν τα νεφρά με το έντερο? Και κάτι τελευταίο, όταν λες οτι δεν μπορούσε να ενεργηθεί θες να πεις οτι δεν έκανε κουτσουλιές όλο αυτό τον καιρό?
Συγνώμη που κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά πραγματικά ενδιαφέρομαι.

Deppy
11-03-11, 21:43
Ακριβως ετσι...Και καθε μερα ειχε μονο "ουρα" οπως μου ειπε..και οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της φλεγμονης των νεφρων που ειχε προκληθει απο αυτη τη "διογκωση" του συκωτιου....κι επειδη τα νεφρα του ειναι κοντα στα ισχυακα νευρα του ειχε κανει την "παραλυση" του ποδιου του...Τι να πω βρε παιδια...γιατρος δεν ειμαι αλλα κατι δεν μου παει καλα κι εμενα...

maria kappa
11-03-11, 21:51
Επρεπε να μου το ειχες γραψει αυτο.Ενταξει δέχομαι οτι ενα προβλημα στα νεφρά θα δημιουργούσε πολυουρία ΑΛΛΑ οι τροφές που ετρωγε δεν αναρωτήθηκε που πήγαιναν?

Deppy
11-03-11, 21:54
προφανως οχι... κι εγω επαναπαυομουν οτι κατι θα ξερει παραπανω απο μενα......

maria kappa
11-03-11, 22:07
απο την εμπειρια μου θα σου πω οτι συνηθως εμεις καταλαβαινουμε περισσοτερα για τα πουλακια μας παρα οι γιατροι.εμεις οταν αρρωσταινουν αρρωσταινουμε μαζι τους.Βρισκομαστε πανω απο το κλουβι τους και συνεχως αναρωτιωμαστε τι μπορει να συμβαινει.Ψαχνουμε ωρες στο ιντερνετ γαι να βρουμε τι λυση.Οι γιατροι αντιθετως ασχολουνται μονο κατα τη διαρκεια της επισκεψεις.Οταν γυριζουν σπιτι τους εχουν ξεχασει οποιοδηποτε πουλι.Δεν χολοσκανε και πολυ γιατι το βλεπουν ψυχρα και οχι συναισθηματικα.Και αυτο ειναι που με τσαντιζει περισσοτερο απο ολα.Οταν δεν μπορουν να βγαλουν ακρη δεν στο λενε.Δεν μπαινουν καν στον κοπο να το συζητησουν με καποιο αλλο συναδελφο μηπως και βοηθηθουν.Ειναι θεμα immage.Δεν καταλαβαινουν οτι τα ζωα μας ειναι οι συντροφοι μας, μελη της οικογενειας μας και η απωλεια τους μας κοστιζει σαν να χανουμε ανθρωπο.
Εχω κι εγω αντιμετωπισει παρομοια κατασταση για αυτο ειμαι πολυ σκληρη μαζι τους.Δεν τους χαριζομαι.Δεν δισταζω να ζητησω δευτερη γνωμη κι ας το μαθει ο πρωτος οτι πηγα και αλλου.Ολοι μπορει να κανουμε λαθη γιατι οχι κι αυτοι?
Ο συγκεκριμενος γιατρος βεβαια ειναι αρκετα εμπειρος και πραγματικα μου κανει εντυπωση η τοση μεγαλη γκαφα που εκανε (για να μην το πω διαφορετικα).Για τον Δημητριαδη εχω ακουσει κι αλλους να διαμαρτυρονται αλλα γι'αυτον οχι.

Deppy
11-03-11, 22:17
Κι εγω γι'αυτο τον πηγα εκει... Αλλα επισης θα πω οτι ηταν περιεργη η κατασταση και λεω μηπως δεν πηγε καν το μυαλο του.... δεν τον δικαιολογω... απλα ψαχνω να ηρεμησω το μυαλο μου... ξερω μονο οτι εφυγε η ψυχουλα αυτη και δεν θα τον ξαναδω... Οποιο λαθος κι αν εγινε, οποια αστοχια η οτιδηποτε αλλο...Ο,τι και να πω δε γυριζει πισω... Απλα δε θα φυγει ποτε απ'το μυαλο μου αυτη η τελευταια στιγμη... ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ... οπως ομως δε θα φυγουν απ'το μυαλο μου ολες οι αλλες στιγμες...οι ομορφες... Σ'ευχαριστω για τη συμπαρασταση... ο,τι κι αν εγινε, μου εδωσες κι εσυ και αλλα παιδια απο εδω μεσα πολυ κουραγιο...

maria kappa
11-03-11, 22:27
Ειναι ακομη πολυ νωπο για να συνελθεις, το ξερω. Οταν ομως αρχισεις να νιωθεις καλυτερα θα σου προτεινα να παρεις ενα αλλο πουλακι.Κανενα δεν θα παρει ποτε τη θεση του αλλα σιγουρα θα σε βοηθησει να ηρεμησεις. Εμενα τουλαχιστον με βοηθησε.

Deppy
11-03-11, 22:37
Μακαρι να φτασω στο σημειο να αποζητησω τη συντροφια ενος αλλου πουλιου...οχι οτι πιστευω οτι δε θα ξαναβρω τοσο καλοψυχο πουλακι η καποιο που θα "του μοιαζει"... καμια σχεση... και ηθελα να παρω συντομα κι αλλα πουλακια...Απλα τωρα θα μου παρει λιγο χρονο... Προς το παρον θα αφοσιωθω στον σκυλακο μου που ειναι κι αυτος μεγαλος (13 ετων) και εχει μελαγχωλησει κι αυτος... :( (για τους γονεις μου δεν το συζητω...αστο καλυτερα...δε μου φτανει ο δικος μου πονος...) ...

maria kappa
11-03-11, 22:52
Κι εγω εχασα το κοκατιλακη μου περυσι τετοιο καιρο.Πεθανε στα χερια μου.Δεν μπορω να πω οτι το εχω ξεπερασει.πολλες φορες κοιταζω το ντουλαπι που του αρεσε να καθεται και αναπολω εκεινες τις ημερες.Τιποτα δεν εχει φυγει απο τη μνημη μου.Ταλαιπωρηθηκε 3 εβδομαδες και τελικα εφυγε.. Το οτι ειχα τα υπολοιπα ζωα μου να ασχοληθω με βοηθησε να κανω κουραγιο.
Οτι χρειαστεις ολοι εμεις θα ειμαστε εδω.Εαν θελησεις να μιλησεις στειλε μου μηνυμα κι εγω θα επικοινωνησω αμεσα.

Deppy
11-03-11, 22:57
:agreement: Ενα "ευχαριστω" δε λεει τιποτα... Να εισαι παντα καλα... Κι εγω θα ειμαι εδω...διακριτικα μεν,αλλα εδω...Καλο βραδυ...

48934894489548964897

Deppy
15-03-11, 18:53
48984899490049014902

Deppy
15-03-11, 19:02
4904490349054906

Αυτο ηταν το αγορακι μου... Ολο αγκαλιες, χαδια, κοιμοταν πανω μου, μου φωναζε οταν ηθελε την προσοχη μου, μαζι στα καλα και τα δυσκολα... Γκρινιαζε οταν ηθελε να φαει αυτο που ετρωγα, οταν δεν του εδινα απο τον καφε μου, φωναζε οταν εμπαινε γκολ, μου εκανε τη γατα, τον σκυλο (το μαντροσκυλο για την ακριβεια), τη φωκια, την παπια, την κοτα, το αλογακι... Μου εστελνε φιλακια, γελουσε ολη την ωρα, μας πυροβολουσε οταν βλεπαμε ταινια και δεν τον ειχαμε αγκαλια... Αυτος ηταν που αργουσα να επιστρεψω απο τη δουλεια και μολις εμπαινα στο σπιτι μου ελεγε..."Ελα βρε!" και μετα με τρελαινε στα σφυριγματα και τις γλυκες και οταν τον πλησιαζα εσκυβε το κεφαλακι του για χαδια... Και ποσα ακομα... Μου λειπει....Φρικτα...

Helen
15-03-11, 19:03
Πολυ γλυκος και ομορφος αμαζονας! Ευτυχως, οπως μας ειπες, ειχες την ευκαιρια να βρισκεστε μαζι 16 ολοκληρα χρονια! Θα τον θυμομαστε ολοι με αγαπη!

galimana
15-03-11, 19:12
Ειλικρινά λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου! Πιστεύω πως θα βοηθούσε αν έπαιρνες έναν καινούργιο Αμαζόνα! :) Να θυμάσαι τις ευχάριστες στιγμές που περάσατε μαζί και μην ανησυχείς σίγουρα κάπου εκεί ψηλά περνάει όμορφα!

ALexAndR0s
15-03-11, 19:13
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα άμεσα ένα άλλο μωρό .. έτσι δέν θα μελαγχολείς απο την απώλεια και θα δώσεις όλη σου την ενέργεια, τη δημιουργικότητα και την αγάπη στο καινούριο πιπίνι..
Κάθε τέλος και μια αρχή που λένε.. :computerlamp:

Deppy
15-03-11, 19:17
Εχετε απολυτο δικιο... τωρα ετοιμαζω να μετακομισω σε δικο μου σπιτι και ετοιμαζω γωνια ειδικη για κλουβι-α! Βεβαια τιποτα και κανενα αλλο ζωακι δε θα αντικαταστησει τον Γιωργακη μου, αλλα ελπιζω να φανω ικανη να του(ς) δωσω τοση αγαπη και προσοχη οση του(ς) αξιζει/ουν!

ALexAndR0s
15-03-11, 19:36
Εννοείται οτι δέν θα αντικαταστήσει κανείς το παλικαράκι σου.. αλλά με αυτή την κίνηση αφενός θα γίνει και ένα άλλο πουλάκι ευτυχισμένο, και αφετέρου θα γίνεις και εσύ ευτυχισμένη μέσα απο αυτή τη διαδικασία, μιας και θα γεμίσουν τα κενά που σου άφησε η απώλειά σου

Maria Pap.
15-03-11, 21:11
Σε καταλαβαίνουμε Ντέπυ, αργά ή γρήγορα όλοι εμείς θα αντιμετωπίσουμε τον πόνο που προκαλεί η απώλεια του αγαπημένου μας παπαγάλου, ο καθένας με το δικό του τρόπο. Άλλοι θα θελήσουμε να τους αντικαταστήσουμε γρήγορα και άλλοι αφού καταλαγιάσει η θλίψη, όταν πλέον θα είμαστε έτοιμοι να ξαναφέρουμε ένα ολοκληρωτικά νέο πουλί στη ζωή μας. Ένα καινούριο φίλο και όχι απλά τον αντικαταστάτη αυτού που χάσαμε. Θα είναι μια ευκαιρία δημιουργίας μιας στενής και όλο ανταμοιβή σχέσης με αυτά τα υπέροχα, έξυπνα, ευαίσθητα, όμορφα και τρυφερά πλάσματα. Θα τον θυμόμαστε το Γιωργάκη!

Katerina Ts.
15-03-11, 21:14
Γειά σου deppy λυπάμαι για το χαμό σου, ελπίζω ο χρόνος να είναι σύμμαχος στις αναμνήσεις σου και να κρατήσεις όλα τα καλά στοιχεία που απόκτησες,

Και επειδή όπως είπαν τα παιδιά κάθε τέλος μία νέα αρχή...αυτή η εικόνα ίσως σε βοηθήσει να απαλείνει τον πόνο σου και να κοιτάξεις πιο γρήγορα μπροστά..!!

http://img9.imageshack.us/i/birdfarmotenet.jpg/

Deppy
15-03-11, 21:21
Μακαρι παιδια... ξερω θελει χρονο... αλλα οχι απλα θελω, αλλα πρεπει να κοιταξω μπροστα! Να ειστε καλα... κι ελπιζω συντομα να χρειαστω τις γνωσεις σας και εμπειρια σας για το νεο πλασματακι που θα μπει στο σπιτι μου...:grouphugg:

nikp81
15-03-11, 22:29
Ειλικρινα λυπαμαι και εγω παρα πολυ για το πλασματακι σου ...Ισως οπως ειπαν τα παιδια να παρεις καποιο αλλο πουλακι και να διοχετευσεις εκει την αγαπη που δειχνεις προς τα ζωα!

EVITA
16-03-11, 23:14
Μολις τωρα ειδα το θεμα και τα διαβασα ολα απο την αρχη..
Εμεις αυριο παμε στον κ.Ακριβο για αλλο θεμα...
Ελπιζω να βρεις την δυναμη και να κοιταξεις μπροστα...
3 εχουμε χασει εμεις...
το οτι παιρνεις νεο δεν σημαινει οτι τον αντικαταστεις.
παντα θα ζει μεσα σου.

Deppy
16-03-11, 23:20
Προς θεου, δεν ειπα οτι ο Κος Ακριβος εκανε εσκεμμενα κατι κακο η δεν ειναι επαγγελματιας...Απλα ετυχε να μην τον βοηθησουν τα συμπτωματα και οι εξετασεις του μικρου μου να συνδυασει και να εντοπισει τι ακριβως ειχε... Κατα τ΄αλλα, τον κοιταξε, ασχοληθηκε μαζι του και προβληματιστηκε... Δυστυχως ομως...
Και φυσικα συμφωνω μαζι σου...θα ζει παντα μεσα μου... :)

maya
07-04-11, 12:07
:iamsorry:κριμα ο μικρός σου κουκλί ηταν....:angel:

constantin
08-04-11, 18:38
Αγαπητή Ντέπυ κι εγώ τώρα διάβασα το thread σου. Πέρα από το ότι λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου, θέλω να σου πω δυο πράγματα, ίσως βέβαια αυτονόητα και τα δυο. Ένα ατελείωτο μπράβο για την αγάπη και τη φροντίδα που του παρείχες, σίγουρα του απύλυνες πολύ την ταλιπωρία του πριν φύγει. Κι έπειτα, νομίζω ότι το επόμενο ή τα επόμενα πουλάκια που θα αποκτήσεις, θα είναι πολύ πολύ τυχερά, χωρίς να το έχουν καν υποψιαστεί! Καλή δύναμη

Deppy
10-04-11, 18:30
Σας ευχαριστώ για ακόμη μια φορά... Και για την αγκαλιά που ανοίξατε όλοι εδώ μέσα και για τη συμπαράστασή σας... Σήμερα κλείνει ένας μήνας που δεν έχω τον μικρό μου άγγελο... Είναι πολύ επώδυνο να τον επισκέπτομαι στο σημείο που τον έθαψα στον κήπο και όχι στο κλουβάκι του... Με πήγαν και είδα και την ταινία με τον μπλέ μακάο και ενώ οι άλλοι γελούσαν, εγώ έκλαιγα...δλδ..τι να λέμε...
Ποτέ μην θεωρείτε τίποτα δεδομένο...

Stefi
13-04-11, 22:20
Ποιά ταινία είναι με μπλε μακάο Deppy?

Deppy
14-04-11, 07:30
Ποιά ταινία είναι με μπλε μακάο Deppy?

Τον RIO! (κινούμενα σχέδια... :D )