PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια να διαλέξω παπαγάλο...

Alexis
02-09-12, 20:40
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι καινουριος στο love4birds,και θα ηθελα να σας συγχαρω καταρχας ολους για την αγαπη σας για τα πτηνα,καθως και για την αμεσοτητα και την βοηθεια που παρεχετε!

Για να μην μακρηγορω λοιπον,ειμαι φοιτητης και ενδιαφερομαι να αγορασω παπαγαλακι για λιγη παραπανω συντροφια.Απο παλια ειχαμε στο σπιτι καναρινια,τα οποια και αγαπω αλλα δεν ασχολιομουν τρομερα στη φροντιδα τους,παρολα αυτα ξερω τα βασικα.Ειμαι βεβαιος οτι εχω μεγαλη διαθεση να μεγαλωσω μονος μου ενα παπαγαλακι,να του μαθω να φερεται,ισως να μιλαει,αλλα προτιστως να μαστε καλη παρεα.Το προβλημα ειναι πως υπαρχουν πολλα ειδη και δεν ξερω ποιο να διαλεξω.
Περαν της διαθεσης που εχω να εξημερωσω ενα τετοιο πλασματακι και να κανω παρεα μαζι του,να σας πω τα εξης,για να σας βοηθησω να σχηματισετε γνωμη:

-Μπορω να ασχοληθω μαζι του,βασει προγραμματος σχολης κτλ,το λιγοτερο μιαμιση ωρα την ημερα
-Ειμαι πεπεισμενος να τα καταφερω και δεν απογοητευομαι ευκολα,αν ισως αποτυχω αρχικα
-Σπουδαζω στην Κομοτηνη και φευγω συχνα για Τριπολη,επομενως θελω να ξερω αν μπορω να το μεταφερω με καποιο μεταφορικο μεσο,και οχι στις αποσκευες γιατι υποθετω θα ναι ιδιαιτερα βασανιστικο για το ζωο
-Διαθετω 30-60 ευρω περιπου,χωρις να συνυπολογιζω τροφες και εξοπλισμο
-Ζω σε δυαρι με αρκετο χωρο και φως,επομενως νομιζω πως ειμαι καλυμμενος απο αυτη την αποψη
-Θα μου αρεσε περισσοτερο να αποκτησω παπαγαλο που να μιλαει η εστω να κανει αισθτη την παρουσια του,να ξερω οτι εχω παρεα στο σπιτι,να ειναι παιχνιδιαρης και χαριτωμενος
-Ειδα στο YouTube καποια βιντεο,και με καταγοητευσε το ειδος parrotlet,θα ηθελα να ξερω αν ειναι καταλληλο για εναν φοιτητη βασει των αναφερθεντων πιο πανω,καθως και τις απαιτησεις του

Αυτα ειχα να πω λιγο-πολυ,αν ξεχασα κατι μπορειτε να με ρωτησετε.Ελπιζω να μπορεσετε να με βοηθησετε βασει οσων σας ειπα,και σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Vaggelis
02-09-12, 21:14
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Διάβασε καλά αυτό πρωτού κάνεις κάποια κίνηση ----> http://www.love4birds.gr/forumdisplay.php?55-%D0%F1%E9%ED-%E1%F0%FC-%F4%E7%ED-%C1%F0%FC%F6%E1%F3%E7-%C1%F0%FC%EA%F4%E7%F3%E7%F2

Για να μην μακρηγορω λοιπον,ειμαι φοιτητης και ενδιαφερομαι να αγορασω παπαγαλακι για λιγη παραπανω συντροφια.Απο παλια ειχαμε στο σπιτι καναρινια,τα οποια και αγαπω αλλα δεν ασχολιομουν τρομερα στη φροντιδα τους,παρολα αυτα ξερω τα βασικα.Ειμαι βεβαιος οτι εχω μεγαλη διαθεση να μεγαλωσω μονος μου ενα παπαγαλακι,να του μαθω να φερεται,ισως να μιλαει,αλλα προτιστως να μαστε καλη παρεα.Το προβλημα ειναι πως υπαρχουν πολλα ειδη και δεν ξερω ποιο να διαλεξω.

Οι παπαγάλοι είναι γενικά κοινωνικά πτηνά, οπότε από άποψη συντροφιάς δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν "ασχοληθείς" μαζι του και επιμείνεις στο χτίσιμο αυτής της σχέσης, όποιο είδος και να προτιμήσεις είναι καλό.

-Μπορω να ασχοληθω μαζι του,βασει προγραμματος σχολης κτλ,το λιγοτερο μιαμιση ωρα την ημερα
-Ειμαι πεπεισμενος να τα καταφερω και δεν απογοητευομαι ευκολα,αν ισως αποτυχω αρχικα
-Σπουδαζω στην Κομοτηνη και φευγω συχνα για Τριπολη,επομενως θελω να ξερω αν μπορω να το μεταφερω με καποιο μεταφορικο μεσο,και οχι στις αποσκευες γιατι υποθετω θα ναι ιδιαιτερα βασανιστικο για το ζωο
-Διαθετω 30-60 ευρω περιπου,χωρις να συνυπολογιζω τροφες και εξοπλισμο
-Ζω σε δυαρι με αρκετο χωρο και φως,επομενως νομιζω πως ειμαι καλυμμενος απο αυτη την αποψη
-Θα μου αρεσε περισσοτερο να αποκτησω παπαγαλο που να μιλαει η εστω να κανει αισθτη την παρουσια του,να ξερω οτι εχω παρεα στο σπιτι,να ειναι παιχνιδιαρης και χαριτωμενος
-Ειδα στο YouTube καποια βιντεο,και με καταγοητευσε το ειδος parrotlet,θα ηθελα να ξερω αν ειναι καταλληλο για εναν φοιτητη βασει των αναφερθεντων πιο πανω,καθως και τις απαιτησεις του

Αυτά που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικά. Είτε για φροντίδα είτε για εκπαίδευση, οι παπαγάλοι απαιτούν αρκετό χρόνο και προσοχή

Για το πάροτλετ θα σου πει κάποιος που γνωρίζει από εδώ.Στα χρήματα αυτά οι επιλογές που έχεις νομίζω είναι budgie(αμερικάνικο ή αγγλικό),lovebird και κόκατιλ. Επίσης υπάρχει και το αμερικάνικο budgie που είναι μεγαλωμένο στο χέρι (με λίγα παραπάνω χρήματα, ίσως και το αγγλικό). Τα άλλα 2 (Lovebird και κόκατιλ) έχω την εντύπωση ότι "ξεφεύγει" αρκετά η τιμή τους όταν είναι μεγαλωμένα στο χέρι.Τα μεγαλωμένα στο χέρι είναι ήδη εξημερωμένα με τον άνθρωπο και αποφεύγεις πολύ χρόνο που θα έπρεπε να αφιερώσεις για να τα εξοικειώσεις μαζί σου. Ίσως υπάρχει και άλλο είδος που να μου ξεφεύγει τώρα-θα σου πούνε και οι υπόλοιποι φίλοι του forum. :D

Οι περισσότεροι παπαγάλοι κάνουν αρκετά αισθητή την παρουσία τους. Τα πιο ομιλητικά (μίμηση λέξεων) από αυτά που σου είπα είναι τα budgie-νεαρά αρσενικά κυρίως που συνηθίζουν στο άκουσμα από μικρή ηλικία.Τα lovebird παράγουν αρκετά δυνατούς ήχους και "μιμούνται" κάπως τις λέξεις με καλύτερη ,βέβαια,αντιγραφή μελωδιών και απλών ήχουν.Τα κόκατιλ (χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία), παράγουν σφυρίγματα και μελωδίες, όμως είναι το μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα 3 και ίσως σου αρέσει περισσότερο.Και πάλι θα σου πούν και τις εμπειρίες τους κάτοχοι των ειδών. Γενικά όποιο και να προτιμήσεις πιστεύω δεν θα απογοητευτείς.

Ελπίζω να βρείς αυτό που σου ταιριάζει και να περάσετε καλά!

Καλή συνέχεια!!!

PavlosCy
02-09-12, 21:59
Και μένα η άποψη μου είναι να πάρεις κοκατίλ, lovebird ή budgie λαμβάνοντας υπόψη τα χρήματα που διαθέτεις!! Για πιο μεγάλο μέγεθος παπαγάλου θα χρειαστεί σίγουρα περισσότερο χρόνο και φροντίδα!! Λαμβάνοντας το λίγο χρόνο που θα διαθέτεις.. αυτά τα είδη νομίζω σου ταιριάζουν..

Καλό ψάξιμο και καλή συνέχεια!

Alexis
02-09-12, 22:18
Σας ευχαριστω για τις ως τωρα απαντησεις σας.Βασει οσων εχω δει στο Ιντερνετ,τα lovebirds μου αρεσουν περισσοτερο λογω χρωματων και μεγεθους,και ειναι πιο μικρα απο τα cockatiel.Τα budgies δεν με τρελαινουν απο αποψη εμφανισης για να μαι ειλικρινης.Οσον για τα parrotlet δεν εχω βρει ακομα πολλες πληροφοριες αλλα φαινονται καλη παρεα απο οσα βιντεο ειδα.Κυριος σκοπος μου ειναι να καταφερω κατι παραπανω,περαν απ το να το χω απλα στο κλουβι,να μπορεσω δηλαδη να του μαθω κολπα,να καθεται πανω μου,να με θεωρει φιλο του,να επικοινωνει,να μιλαει κτλ.Οσο πιο απαιτητικα ειναι τοσο το καλυτερο,γιατι θελω να προσπαθησω να δημιουργησω μια καλη σχεση με το ζωο.Κατι που ξεχασα να αναφερω και ισως ειναι σημαντικο ειναι πως δεν θελω το παπαγαλακι που θα αγορασω να κανει ανεξελεγκτα,υπερβολικη φασαρια,γιατι δεν εχω και την καλυτερη μονωση και δεν θελω να ενοχλω.Εννοειται πως δεν θελω να ναι μουγκο γιατι δεν θα χει νοημα αλλιως,απλα να επικοινωνει σχετικα ηρεμα και σε λογικα πλαισια.Επιπλεον αν γνωριζετε κατι περι μετακινησης των πουλιων με λεωφορειο-αεροπλανο να με ενημερωσετε,γιατι δεν θελω να το χω στις αποσκευες για 13 ωρες που θα ταξιδευω καθε φορα(αναφερομα στα ταξιδια με λεωφορειο κυριως).

Stefi
03-09-12, 09:29
Καλώς όρισες Αλέξη στην παρέα μας!

ισως να μιλαει,αλλα προτιστως να μαστε καλη παρεα
υπαρχουν πολλα ειδη και δεν ξερω ποιο να διαλεξω.
-Σπουδαζω στην Κομοτηνη και φευγω συχνα για Τριπολη,επομενως θελω να ξερω αν μπορω να το μεταφερω με καποιο μεταφορικο μεσο,και οχι στις αποσκευες
-Θα μου αρεσε να αποκτησω παπαγαλο που να μιλαει η εστω να κανει αισθτη την παρουσια του,να ξερω οτι εχω παρεα στο σπιτι,να ειναι παιχνιδιαρης και χαριτωμενος
-με καταγοητευσε το ειδος parrotlet,θα ηθελα να ξερω αν ειναι καταλληλο για εναν φοιτητη βασει των αναφερθεντων πιο πανω,καθως και τις απαιτησεις του

Για να αποφασίσεις, διάβασε λεπτομέρειες για το κάθε είδος από αυτά που θα καταλήξεις στα άρθρα: http://www.love4birds.gr/forumdisplay.php?2-%C1%F1%E8%F1%E1-%E3%E9%E1-%D0%E1%F0%E1%E3%DC%EB%EF%F5%F2

Mιάμιση ώρα μπορείς να του διαθέτεις για καθαρισμό, παιχνίδι και εκπαίδευση ή μιάμιση ώρα θα βρίσκεσαι στο σπίτι? Για να είναι ευδιάθετα και χαρούμενα τα πουλάκια χρειάζονται παρέα αρκετές ώρες.

Κομοτηνή - Τρίπολη είναι πολλή μεγάλη διαδρομή. Φυσικά δεν μπαίνει στις αποσκευές ένα μικρό πουλάκι με το κουτάκι του. Υπάρχουν μικρά κλουβιά για μεταφορά ή τα κλειστά που χρησιμοποιούνται για τις γάτες και τα μικρόσωμα σκυλάκια και το κρατάς κοντά σου. Του βάζεις αρκετό απορροφητικό χαρτί στον πάτο, του κρατάς νερό και σποράκια....

Οποιο πουλάκι και αν διαλέξεις, είναι χαριτωμένο. Αν θέλεις να έχετε σχέση από πιο κοντά, να σε καταλαβαίνει, να σου απαντά, πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο είδος. Απαιτούν όμως πολλές ώρες.

Για τα parrotlets μινιατούρες που σε καταγοήτευσε: http://www.love4birds.gr/showthread.php?495-Parrotlets-Nr-1-amp-2

Στη διάθεσή σου, καλή συνέχεια!

Alexis
03-09-12, 09:32
Σε ευχαριστω πολυ Stefi!Για να απαντησω στις ερωτησεις σου,μιαμιση με δυο ωρες θα μπορω σιγουρα να ασχοληθω μαζι του,να παιξω,να το ταισω,να το εκπαιδευσω,να το καθαρισω κτλ.Αυτο που ουσιαστικα θελω,ειναι αυτο που ανεφερες κι εσυ,να εχω κοντινη σχεση μαζι του,να επικοινωνουμε.Κοινως ψαχνω για εναν παπαγαλο που να ειναι ιδιαιτερα κοινωνικος,να μπορω να δεθω μαζι του,να του μαθω 2-3 κολπα,ισως να μιλαει,ανεξαρτητα μεγεθους,και βασει των οσων ανεφερα παραπανω.

Stefi
03-09-12, 10:03
Ολα τα παπαγαλάκια που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω, είναι φιλικά, μπορούν να αναπτύξουν - σε κάποιο βαθμό - σχέση με τον άνθρωπο, υπό την προϋπόθεση να τους αφιερώνεις αρκετό χρόνο. Αν όμως δεν μπορείς να ασχοληθείς αρκετά με ένα από αυτά, θα βαρεθεί, μπορεί να μην έχει διάθεση να επικοινωνήσει και να αρχίσει να μαθαίνει. Επίσης δεν θα σου δείξει τον χαρούμενο χαρακτήρα του.
Πληροφοριακά αναφέρω, ότι σε περιπτώσεις που ένα παπαγαλάκι μένει μόνο του στο σπίτι αρκετές ώρες, για να είναι εύθυμο, χρειάζεται παρέα ενός ακόμα από το είδος του. Αλλά για φοιτητή και μάλιστα που απουσιάζει και μετακινείται συχνά......
Με τα parrotlets μπορείς να επικοινωνήσεις και να τους μάθεις κόλπα. Αλλά όπως θα διαπιστώσεις από τα video που είναι στα αντίστοιχα άρθρα και τα cockatiels (http://www.love4birds.gr/showthread.php?138-%D0%E1%F0%E1%E3%DC%EB%EF%F2-Cockatiel) και τα budgerigars (http://www.love4birds.gr/showthread.php?813-%D0%E1%F0%E1%E3%E1%EB%DC%EA%E9%E1-Budgerigars-%CF%EC%E9%EB%DF%E1-%28video%29&p=27048#post27048) έχουν μάθει αρκετά.

Alexis
03-09-12, 10:28
Κατανοω πως ειναι μεγαλη ευθυνη και ειμαι διατεθειμενος να ασχοληθω.Ευτυχως ειμαι και γω αρκετα σπιτογατος επομενως θα μαι σε επαφη μαζι του για πολλες ωρες τη μερα,δεν θα υπαρχει προβλημα λοιπον,εστω αναφορικα με αυτο το ζητημα!Θα ρωτησω και σε πετ σοπ που ειναι καλος μας φιλος απο παλια,για να σχηματισω γνωμη!Και παλι ευχαριστω για τις προτασεις-συμβουλες σας και περιμενω και αλλες προτασεις-ιδεες!

PavlosCy
03-09-12, 12:31
Κατι που ξεχασα να αναφερω και ισως ειναι σημαντικο ειναι πως δεν θελω το παπαγαλακι που θα αγορασω να κανει ανεξελεγκτα,υπερβολικη φασαρια,γιατι δεν εχω και την καλυτερη μονωση και δεν θελω να ενοχλω.Εννοειται πως δεν θελω να ναι μουγκο γιατι δεν θα χει νοημα αλλιως,απλα να επικοινωνει σχετικα ηρεμα και σε λογικα πλαισια.

Φίλε Αλέξη αφού δεν έχεις και την καλύτερη μόνωση όπως λες και δεν θες να κάνει πολλή φασαρία το πουλάκι σου.. τότε σου εισηγούμαι, χωρίς να θέλω να σου επιβάλω την άποψη μου φυσικά, εσύ θα αποφασίσεις, να μην πάρεις lovebird! Ως γνωστόν το συγκεκριμένο είδος παπαγάλου είναι αρκετά θορυβώδη, βγάζουν δυνατές κραυγές και κελαηδούν συνέχεια! Ειδικά που θα είναι μόνο του; Άστα.. θα σας τρελάνει!! :D Αλλά όχι μόνο για αυτό.. Αφού ενδιαφέρεσαι να του μάθεις κόλπα, γενικά να έχετε μια καλή σχέση και να το εκπαιδεύσεις.. πιο εύκολα στην εκπαίδευση είναι τα κοκατίλ, budgies και κάποια άλλα είδη μικρών παπαγάλων.. τα lovebirds συνήθως είναι πιο δύσκολα πουλιά χωρίς φυσικά να είναι ο κανόνας..!

Όπως και ναχει.. μελέτα και τα σχετικά άρθρα όσον αφορά το κάθε είδος και αποφασίζεις! Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η ηλικία του παπαγάλου που θα πάρεις φυσικά! Αφού ενδιαφέρεσαι για εκπαίδευση, πρέπει να είναι νεαρό σε ηλικία! Αν πάρεις ένα μεγαλύτερο σε ηλικία πάλι μπορεί να εκπαιδευτεί, αλλά θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο!! Ανάλογα με την υπομονή και επιμονή που διαθέτεις.. από σένα εξαρτάται!!

Κάποια άλλα είδη παπαγάλων που μπορείς να ψάξεις είναι τα εξής:
Rainbow parrot, Redrumped, διάφορα είδη Rozellas, African grey κτλ.. Παρόλο που αυτά είναι μεσαίου μεγέθους δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά ή δύσκολα! Φτάνει να μελετήσεις όλα τα σχετικά!

Καλή μελέτη λοιπόν !! :D

A και καλώς όρισες στο φόρουμ ξέχασα να σου πω!! Εύχομαι να περάσεις όμορφες στιγμές!

Alexis
03-09-12, 13:05
Ναι τα lovebirds τα απορριπτω γι αυτο το λογο καθως και επειδη ειναι απαραιτητο απ οτι καταλαβα και απο τα αρθρα του forum,να ειναι σε ζευγαρια και δεν ξερω αν μπορω να ανταπεξελθω.Οσον αφορα τα υπολοιπα ειδη που αναφερεις,Παυλο,εχουν πανω-κατω τις ιδιες απαιτησεις με κοκατιλ,μπαντζι κτλ?Οι τιμες τους που κυμαινονται?

Neos
03-09-12, 13:47
Aλέξη καλώς όρισες. Με προβληματίζει η διαδρομή Κομοτηνή - Τρίπολη, αν πρέπει να γίνεται με το πουλάκι και συχνά.
Ολοι οι παπαγάλοι είναι θορυβώδεις, αν έχεις πρόβλημα μόνωσης.
Και τα δυο πουλιά, που πρέπει να είναι τα lovebirds, θα σε βάλουν σε άλλες αναζητήσεις.... αν ταιριάζουν, αν προκύψει ζευγάρι και αυξηθούν...
Για τα Rainbow parrot, Red-rumped (http://www.love4birds.gr/showthread.php?3215-Red-rumped-Parakeet.-%D9%E4%E9%EA%FC-%F0%E1%F0%E1%E3%E1%EB%DC%EA%E9), διάφορα είδη Rozellas, African grey που προτείνει ο Pavlos μπορείς να βρεις πληροφορίες στο φόρουμ. Οσο για τις τιμές τους, ο African grey σίγουρα δεν είναι στα 30-60 ευρώ.
Τα μεγέθη θα δεις εδώ (http://www.love4birds.gr/showthread.php?713-M%E5%E3%DD%E8%E7-%D0%E1%F0%E1%E3%DC%EB%F9%ED-%28List-of-Parrots-Sizes%29)

ernesto7
03-09-12, 14:21
Red-rumped για αυτο που θελεις

Alexis
03-09-12, 14:57
Neos σε ευχαριστω πολυ!Οντως η διαδρομες αυτες,εστω κι αν γινονται 2-3 φορες το χρονο,με προβληματιζουν ιδιαιτερα.Οσον αφορα το ειδος που θα προτιμησω,κλινω περισσοτερο προς κοκατιλ και μπαντζι,καθως απ οτι καταλαβαινω τα parrotlet ειναι λιγοτερο διαδεδομενα και πιο ακριβα δυστυχως.Απ οτι βλεπω,το μεν κοκατιλ ειναι πιο κινητικο και δραστηριο,το δε μπαντζι πιο ομιλητικο.Υποθετω πλεον ειναι θεμα προτιμησης,εκτος και αν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη εναλλακτικη.Οσο για τις αλλες σας προτασεις,δεν ξερω κατα ποσον μπορω να τα προμηθευτω ευκολα και ποσο κοστιζουν(δυστυχως τα χρηματα πλεον ειναι παραγοντας σημαντικος)!

PavlosCy
03-09-12, 17:08
Τα κοκατίλ είναι μια καλή ιδέα .. αλλά από που θα προμηθευτείς; Αποφάσισες; Βρήκες κάποιο συγκεκριμένο petshop; Οι τιμές από petshop σε petshop κυμαίνονται ανάλογα και αρκετοί ίσως να βάζουν τιμές ψηλότερες απ' ότι πρέπει! Θα χρειαστεί να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός! Όσο για τις μετακινήσεις, αν μπορείς απόφυγε τις μετακινήσεις μαζί με τον παπαγάλο...!

Alexis
03-09-12, 17:47
Ρωτησα σημερα σε ενα πετσοπ για κοκατιλ και μου ειπαν 30-40 ευρω.Νομιζω πως καπου εκει κοστιζει γενικα,απ οτι ειδα στο Ιντερνετ.Οσο για τις μετακινησεις δεν ειναι συχνες,αλλα δυστυχως οταν συμβαινουν(χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρι και αλλη μια αν τυχει μεσα στη χρονια)ειναι αναποφευκτες...

PavlosCy
03-09-12, 23:56
Χμμ... δεν υπάρχει κάποιο δικό σου άτομο που να μπορείς να το αφήσεις για όσο καιρό θα λείπεις; ή κάποιο καλό petshop; (να του βάλεις όμως δακτυλίδι κλειστού τύπου αν γίνεται, για να μην χαθεί ή το μπερδέψεις με άλλο - άλλος ένας λόγος για να προτιμήσεις νεαρό σε ηλικία)

Ή έστω αν δεν υπάρχει λύση 1-2 φορές το χρόνο που θα μετακινείσαι δεν πειράζει..φτάνει να του έχεις τα απαραίτητα και το κλουβάκι να είναι το κατάλληλο!! Αν γίνεται να είναι σκοτεινό, όχι πολύ φως, να μην βλέπει για να είναι ήρεμο ακόμη καλύτερα..!

χρησταρας
04-09-12, 00:12
Θα ηταν καλυτερα να επαιρνες ενα budgie, κατα προτιμηση 2-3 μηνων, για να μπορεις να το εκπαιδευσεις πιο ευκολα. Οπωσδηποτε μην παρεις νεογεννητο γιατι καθε 1 ωρα πρεπει να το ταιζεις. Παπαγαλοι που μιλανε καλυτερα ειναι κοκατιλ ή ζακο. Προσοχη ομως γιατι τα κοκατιλ ή ζακο μπορουν με ενα δαγκωμα να σου κοψουν δαχτυλο.

Πριν λιγο σου ειχα πει για τους παπαγαλους που ειναι καλυτερα να διαλεξεις, αλλα ξεχασα να σου πω: ποτε μα ποτε μην πιασεις ενα παπαγαλο, ειδικα απο την πλατη του, γιατι συγχιζονται. Τουλαχιστον αυτο μου ειπε ο καταστηματαρχης του pet shop πριν παρω τον Ραμον.

Αυτα εχω να σου πω, καλη τυχη με την εκπαιδευση.

Alexis
04-09-12, 10:47
Καπως θα τα καταφερω με τη μετακινηση,αν και σκεφτομαι οτι ειναι μεγαλο ταξιδι..Και δεν νομιζω να δαγκωνουν τοσο δυνατα,ειδικα αν ειναι εξημερωμενα..

Γιώργος
04-09-12, 11:23
Χμμ... δεν υπάρχει κάποιο δικό σου άτομο που να μπορείς να το αφήσεις για όσο καιρό θα λείπεις; ή κάποιο καλό petshop; (να του βάλεις όμως δακτυλίδι κλειστού τύπου αν γίνεται, για να μην χαθεί ή το μπερδέψεις με άλλο)

θα μετακινείσαι δεν πειράζει..φτάνει να του έχεις τα απαραίτητα και το κλουβάκι να είναι το κατάλληλο!! Αν γίνεται να είναι σκοτεινό, όχι πολύ φως, να μην βλέπει για να είναι ήρεμο ακόμη καλύτερα..!

Συμφωνώ με την πρόταση του Παύλου, σκέψου αν έχεις γνωστό για να το αφήνεις. Το δακτυλίδι κλειστού τύπου μπαίνει μόνο στους νεοσσούς μιας εβδομάδας περίπου.
Ελαφρό σκέπασμα για να είναι λίγο σκοτεινό το κλουβί που το μεταφέρεις, το βοηθάει να ηρεμεί στις μετακινήσεις. Εστω κάποιες ώρες να το σκεπάζεις.
Για να γνωρίσεις καλύτερα τα πουλιά χρειάζεται να μελετήσεις άρθρα σχετικά με το κάθε είδος που σε ενδιαφέρει. Τις χρήσιμες προτάσεις και τις ιδέες των φίλων παραπάνω, είναι απαραίτητο να συμπληρώσεις με επισκέψεις σε πετσοπς. Εσύ θα αποφασίσεις ποιό σου ταιριάζει για να αναλάβεις την ευθύνη του.

Alexis
04-09-12, 11:39
σκέψου αν έχεις γνωστό για να το αφήνεις.
Εχω συγγενεις που θα μπορουσαν να το ταιζουν κτλ,αλλα δεν νομιζω να μπορουν να το κρατησουν στο δικο τους σπιτι,και φοβαμαι πως θα ναι πολυ μονο του το πουλι...Εχω διαβασει πολλα αρθρα και εχω δει βιντεο,νομιζω εχω κατασταλαξει ως προς το ειδος που θελω,μενει να βρω λυση στα θεματα που αναφερω γιατι οπως και να χει ενα οποιοδηποτε ζωο ειναι μεγαλη ευθυνη

Γιώργος
04-09-12, 11:53
μενει να βρω λυση στα θεματα που αναφερω γιατι οπως και να χει ενα οποιοδηποτε ζωο ειναι μεγαλη ευθυνη

Θα σε βοηθήσει και το ποιο είναι το σωστό κατοικίδιο για εσάς; http://www.love4birds.gr/showthread.php?7-%D0%F1%E9%ED-%E1%F0%FC-%F4%E7%ED-%E1%E3%EF%F1%DC-%D0%E1%F0%E1%E3%DC%EB%EF%F5-%EA%E1%E9-%C5%ED%E4%E5%DF%EE%E5%E9%F2-%F5%E3%E5%DF%E1%F2-%F0%EF%F5%EB%E9%EF%FD
Είναι ευθύνη και σοβαρή απόφαση για σοβαρό άνθρωπο.

PavlosCy
04-09-12, 12:25
Εύχομαι να πάρεις τις σωστές αποφάσεις στο τέλος... Και να μελετήσεις απαραίτητα όλα τα σχετικά άρθρα!!
Βέβαια εννοείται, πως πέραν της μελέτης κτλ.. όποιο είδος παπαγάλου κι αν πάρεις στο τέλος, αρκετά σημαντικό επίσης είναι η ενασχόληση σου μαζί του!! Και όχι απλά να του βάζεις τροφή νερό κτλ.. αλλά με το να ασχολείσαι μαζί του 1-2 ώρες την ημέρα, εκτός που το ότι έτσι σε μαθαίνει και έρχεται πιο κοντά σε σένα, μαθαίνεις και αρκετά για το είδος! Γνωρίζεις πιο καλά τη συμπεριφορά, ιδιαιτερότητες κτλ του συγκεκριμένου είδους.. χωρίς βέβαια να υποτιμώ την αξία της μελέτης.. όλα αυτά εννοούνται φυσικά..!! :) Απλά θεώρησα καλό να σου τα υπενθυμίσω..! Έχοντας ένα πουλί στο σπίτι δεν πρέπει να μένει μόνο του.. απαραίτητα χρειάζεται να του αφιερώνουμε χρόνο για παιχνίδι, συντροφιά κτλ..!!

Alexis
04-09-12, 13:06
Ειμαι αποφασισμενος να τα καταφερω,εφοσον μπορω να διαθεσω αρκετο χρονο μεσα στη μερα αποκλειστικα για τον παπαγαλο,τοτε θα το παλεψω...Μονο το της μετακινησης με απασχολει πλεον,κατα τα αλλα θα ψαξω και θα βρω εναν υγιη παπαγαλο να αγορασω,κοκατιλ απ οτι φαινεται

Πως κρινετε το ενδεχομενο να αγορασω σε πρωτη φαση ενα μπατζι(2 μηνων περιπου),να το φροντιζω να το μαθω να μιλαει κτλ,και αν δω πως εχει αποτελεσμα και μπορω να ανταπεξελθω,να αγορασω και ενα κοκατιλ?Θα μπορουν να συμβιωνουν?Διοτι μιλησα με ανθρωπο σε πετσοπ,οικογενειακο φιλο,και μου προτεινε μπατζι επειδη ειναι πιο μικρο και ευκολο στη μετακινηση,μιλαει και ειναι οικονομικο.

Vaggelis
05-09-12, 21:28
Αν τελικά κατασταλάξεις στο πιο πτηνό θα αγοράσεις, θα σου πρότεινα να μείνεις σε αυτό. Διαφορετικά πτηνά έχουν και διαφορετικές ανάγκες (ακόμα και του ίδιου είδους) και φυσικά αυξημένες ανάγκες (παραπάνω έξοδα,περισσότερος χρόνος από εσένα αφού είναι 2 κλπ). Το αν θα συμβιώσουν αρμονικά πάλι εξαρτάται από τα συγκεκριμένα πτηνά. (φαντάζομαι, όταν λες για συμβίωση, εννοείς στο ίδιο κλουβί?). Γενικά προτιμάμε πτηνά ίδιου είδους σε κοινό κλουβί.

Έπειτα έρχεται και το θέμα της διπλής μετακίνησης. Θα πρέπει να μετακινείς και τα 2. Όχι τόσο απλό. Το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει να κάνει με το μέγεθος πτηνού αλλά το μέγεθος του κλουβιού. Μικρό ή μεγάλο, ένα πτηνό ταλαιπωρείτε έτσι και αλλιώς.

Αρχικά μπορεί να τα καταφέρνεις, όμως αν στην πορεία δεις ότι απαιτούν παραπάνω χρόνο από όσο μπορείς να διαθέσεις θα έχεις πρόβλημα.Δεν είναι εύκολο να κρατήσεις τις ισορροποίες, ειδικά στην αρχή. Αν το ένα νιώθει παραμελημένο, θα απογοητευεί, ειδικά αν δει ότι ασχολείσαι με το άλλο περισσότερο. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλές φορές αγοράζουμε ζευγάρι στον παπαγάλο μας (ίδιου είδους). Όταν δεν μπορούμε να αφιερώσουμε όσο χρόνο θέλουμε σε αυτά, έχουν και το ταίρι τους.

Η συμβουλή λοιπόν, αποφάσισε ποιο είδος θές και μείνε σε ένα πτηνό.

Alexis
06-09-12, 11:00
Αυτο θα κανω,θα παρω ενα κοκατιλ μικρο,αν καταφερω και βρω βεβαια μικρο με δαχτυλιδι ακομα καλυτερα!Θα ρωτησω αν χρειαστω κατι αλλο,προς το παρον αυτα!Σας ευχαριστω ολους πολυ!