PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για African Grey

nick
10-10-12, 19:08
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο θεμα παπαγαλος και θελω να ενημερωθω πληρος πριν απκτοισω εναν!! Εχω καταληξει στον african grey διοτι ειναι ενας παπαγαλος που με εντυποσιαζει αλλα και ταυτοχρονα μπορω να ανταποκρηθω στις αναγκες του!! Ρωτισα ενα εκτροφειο με παπαγαλουσ ( δν ξερω αμα κανει να το αναφερω) και μου ειπε οτι ενας αφρικανικος κανει 950 ευρω δν ξερω αμα ειναι καλη τιμη!! Επισης εχω πολλες ερωτησεις: Ποσο μεγαλο κλουβι χρειαζεται?? , Μπορω να το βαλω να κοιματε στο ιδιο δωματιο με εμενα??, Τι φετινη σεζον αναπαραγωγης την εχω χασει νομιζω οποτε του χρονου πρεπει να ενημερωσω τον εκτροφεα για να μου κρατησει ενα αφρικανικο εεε?? Αυτα μεχρι στιγμης συγνωμη αλλα εχω μπολικες ερωτησεις!! Τις υπολιπες πιο μετα γτ δν θελω να γινομαι φορτικος!!

Neos
11-10-12, 07:00
ειμαι καινουργιος στο θεμα παπαγαλος και θελω να ενημερωθω πληρος πριν απκτοισω εναν!! Ποσο μεγαλο κλουβι χρειαζεται?? , Μπορω να το βαλω να κοιματε στο ιδιο δωματιο με εμενα??, Τι φετινη σεζον αναπαραγωγης την εχω χασει
Αφού είσαι καινούργιος στο θέμα παπαγάλος, διάβασε να μάθεις τι χρειάζονται, δες αν ταιριάζετε και αν μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του και μετά θα δεις αν μπορείς να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή. Χρειάζεται και dna test και στους δυο για την αναπαραγωγή. Το κλουβί πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο, 1 μέτρο ύψος και 70 εκατοστά πλάτος & βάθος. Επίσης θέλουν χώρο και για πέταγμα και υπεύθυνο ιδιοκτήτη που να διαθέτει αρκετό χρόνο και γνώσεις για την εκπαίδευσή του...

Stefi
11-10-12, 09:23
Οι african greys είναι ακριβοί και απαιτητικοί παπαγάλοι και χρειάζεται μεγάλη προσοχή πριν τον αγοράσεις. Ενημερώσου καλά "Πριν από την αγορά παπαγάλου και ενδείξεις για υγιές πουλί" http://www.love4birds.gr/showthread.php?7-%D0%F1%E9%ED-%E1%F0%FC-%F4%E7%ED-%E1%E3%EF%F1%DC-%D0%E1%F0%E1%E3%DC%EB%EF%F5-%EA%E1%E9-%C5%ED%E4%E5%DF%EE%E5%E9%F2-%F5%E3%E5%DF%E1%F2-%F0%EF%F5%EB%E9%EF%FD. Παρατήρησε τις λεπτομέρειες και την χρονολογία γέννησης από το δακτυλίδι.

Παπαγάλοι http://www.love4birds.gr/showthread.php?226-%D0%C1%D0%C1%C3%C1%CB%CF%C9

Παπαγάλοι Αfrican greys http://www.love4birds.gr/showthread.php?682-%D0%E1%F0%E1%E3%DC%EB%EF%E9-%C1frican-Greys-Psittacus-erithacus-%28%C1-amp-%C2-%29

Είναι απαραίτητο να γνωρίζεις για τη διατροφή του, την εκπαίδευση http://www.love4birds.gr/showthread.php?558-%CE%95%CE%BE%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%C E%B7-%E2%80%93-%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%C F%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%C E%BD γιατί είναι έξυπνα και ευαίσθητα πουλιά και βαριούνται γρήγορα αν δεν ασχοληθείς σωστά.

Η αναπαραγωγή των African greys είναι επίσης σοβαρό και υπεύθυνο ζήτημα. Προϋποθέτει γνώσεις, εμπειρία, χρόνο, υπομονή και τύχη, εκτός από τις εξετάσεις και στους δυο για να βεβαιωθείς για το φύλο, τη μεγάλη κλούβα..... Θα βρεις αρκετά θέματα στο φόρουμ να διαβάσεις για να πάρεις μια ιδέα.

nick
11-10-12, 16:50
Παιδια ειχατε δικιο δεν ειχα διαβασει αρκετα για αυτον το παπαγαλο και οσο πιο πολλα διαβαζω τοσο πιο πολυ βλεπω οτι θελω να αποκτησω ενα ( ομως δεν πρεπει να βιαστω ) . Επεισης νομιζω οτι παρεξηγηθηκα, δεν ενουσα οτι θελω να κανω αναπαραγωγη προς θεου κατευθειαν στα βαθεια, εγω ελεγα οτι εχασα την φετινη σεζον στην αναπαραγωγη και οτι τον ιουνιο που μας ερχεται μπορω να ενημερωσω τον εκτροφεα οτι ενδιαφερομαι για ενα αφρικανικο! Επεισης κατι που θελω να ρωτησω μασα σε αυτα που διαβασα λεει οτι οι αφρικανικοι χωριζονται σε δυο υποκατηγοριες βασικα εγω προτιμω τοCongo African Grey Parrot αλλα για πειτε μ ειπαρχη καποια διαφορα στο χαρακτηρα απο τη μια υποκατηγορια στην αλλη??

Maria Pap.
11-10-12, 19:53
... λεει οτι οι αφρικανικοι χωριζονται σε δυο υποκατηγοριες βασικα εγω προτιμω τοCongo African Grey Parrot αλλα για πειτε μ ειπαρχη καποια διαφορα στο χαρακτηρα απο τη μια υποκατηγορια στην αλλη??
- ((African Grey Congo -Timneh, Διαφορές)) (http://www.love4birds.gr/showthread.php?168-African-Grey-Congo-Timneh-%C4%E9%E1%F6%EF%F1%DD%F2)

Ayrton
01-11-12, 12:58
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο θεμα παπαγαλος και θελω να ενημερωθω πληρος πριν απκτοισω εναν!! Εχω καταληξει στον african grey διοτι ειναι ενας παπαγαλος που με εντυποσιαζει αλλα και ταυτοχρονα μπορω να ανταποκρηθω στις αναγκες του!! Ρωτισα ενα εκτροφειο με παπαγαλουσ ( δν ξερω αμα κανει να το αναφερω) και μου ειπε οτι ενας αφρικανικος κανει 950 ευρω δν ξερω αμα ειναι καλη τιμη!! Επισης εχω πολλες ερωτησεις: Ποσο μεγαλο κλουβι χρειαζεται?? , Μπορω να το βαλω να κοιματε στο ιδιο δωματιο με εμενα??, Τι φετινη σεζον αναπαραγωγης την εχω χασει νομιζω οποτε του χρονου πρεπει να ενημερωσω τον εκτροφεα για να μου κρατησει ενα αφρικανικο εεε?? Αυτα μεχρι στιγμης συγνωμη αλλα εχω μπολικες ερωτησεις!! Τις υπολιπες πιο μετα γτ δν θελω να γινομαι φορτικος!!

Καλημέρα
Μπορεί να κοιμάτε με εσένα στο ίδιο δωμάτειο(όπως και εγώ στην αρχή) αλλά σκέψου ότι μπορεί να ροχαλίζεις η να γυρνάς στον ύπνο σου οπότε μετά απο λίγο καιρό καλά είναι ένα ύσηχο μέρος που δεν θα ενοχλήτε.Έτσι έκανα εγώ με τον δικό μου.Τώρα η τιμή μου φαίνεται λίγο ακριβή(στην εποχή που ζούμε) θα σου πούν και τα παιδιά εδώ.