PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακατάλληλα Petshop (Πέτ Σοπ)

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
21-01-10, 13:43
Σε συνέχεια μίας συζήτησης που είχαμε ξεκινήσει ,απόφάσισα να πάρω πληροφορίες για το πως μπορούμε να κινηθούμε, για να γίνει κάτι επιτέλους με όλα αυτά τα μαγαζιά που φιλοξενούν κάτω απο αισχές συνθήκες τους φτερωτούς μας φίλους ...και όχι μόνο!!!

Πρώτο τηλέφωνο στην Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία, εκεί μου είπανε να συμπληρώσω την φόρμα επικοινωνίας που έχουν στο site τους και να στείλω τα στοιχεία επωνυμία -διευθυνση του καταστήματος ή των καταστημάτων που θέλω να καταγγείλω,επίσης μου είπανε να καλέσω στην Ορνιθολογική Εταιρεία που και απο εκεί μπορούν να βοηθήσουν.

Δεύτερο τηλέφωνο λοιπόν στην Ορνιθολογική Εταιρεία...μίλησα με την υπευθυνη της πολιτικής προστασίας Κυρία Κορμπέτη(ευγενικότατη,κατατοπιστικότατη και εξυπηρετική όσο λίγοι άνθρωποι,μπραβο της!!!).Μου έστειλε μία παραδειγματική επιστολή (μέσω e-mail) που μπορούμε βάση αυτής να συντάξουμε μία δική μας και να τη στείλουμε μέσω e-mail στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων στην διευθυνση κ.α.φ.ε. και μετά από λίγες μέρες να καλέσουμε για να πάρουμε τον αριθμό πρωτοκόλου.
Από ΄κει και πέρα Με τον αριθμό πρωτοκολου ενημέρώνουμε και την Φιλοζωική και την Ορνοθολογική Εταιρεία για να παρακολουθούν και εκεινοι το θέμα.Συνήθως πάνε μετά από κανά μήνα στα καταστήματα που θα τους υποδείξουμε και ενημερώνουν μέσω fax τους ενδιαφερόμενους(εμάς ,δηλαδή).
Αν συμφωνήτε και πιστεύετε οτί μπορούμε να κάνουμε κάτι ,πέρα από το να αγοράζουμε κάθε δυστυχο πλάσμα που βρίσκουμε, για να το σώσουμε...τότε ας "μαζέψουμε" όλα τα στοιχεία εκείνων των πετσοπ που από λάθος έχουν άδεια λειτουργείας και να τα στείλουμε μέσω fax.Ευχαρίστως αναλαμβάνω να συντάξω την επιστολή και να την στείλω με τα στοιχεία που θα έχουμε συλλεξει.
Επίσης να προσθέσω ότι εκτός από τα στοιχεία του καταστήματος(επωνυμία-διεύθυνση) θα πρέπει να αναφέρουμε και το είδος του πτηνού που είδαμε να ζήσει κάτω από άσχημες συνθήκες. Πιο κάτω βλέπεται το e-mail..

Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
Διεύθυνση Κ.Α.Φ.Ε.
Αχαρνών 2
10176, Αθήνα

Αθήνα, 28 Σεπτέμβρη 2009
Αρ. πρωτ. …

Θέμα: «Απαράδεκτες συνθήκες διαβίωσης των ζώων στο Pet shop “Pet Market” στο …»

Αγαπητέ κύριε, Αγαπητή κυρία,

Την 27η Μαϊου λάβαμε καταγγελία από μέλος μας για την παράνομη κατοχή και πώληση ειδών της άγριας πτηνοπανίδας σε pet shop. Πιο συγκεκριμένα η καταγγελία μας αφορά την συστηματική πώληση ατόμων των ειδών … (λατινικό όνομα) και … (λατινικό όνομα). Τα είδη ζουν σε ακατάλληλες συνθήκες διαβίωσης προς πώληση πτηνών, που συνιστούν σε κακομεταχείριση.

Υπενθυμίζουμε ότι η σύλληψη και κατοχή όλων των ειδών άγριων πτηνών από το φυσικό περιβάλλον απαγορεύεται με βάση το άρθρο 5 της οδηγίας 79/409 «περί διατήρησης των άγριων πτηνών» όπως εναρμονίστηκε με την ΚΥΑ 414985 «Μέτρα διαχείρισης της άγριας πτηνοπανίδας».

Παρακαλούμε τις ενέργειές σας ώστε να ελεγχθεί το κατάστημα “Pet Market” …. στην Οδό …

Με εκτίμηση,

φαξ υπουργείου : 210 8231267
και μετά αριθμός τηλεφώνου για "αριθμό πρωτοκόλου" :210 2125736 και 210 2125737

Follow*The*Rabbit
21-01-10, 14:03
μπραβο μπραβο!!!! :) πολυ γρηγορη εισουνα!!! ειμαι 1344% μεσα!!!
επισης αυτο που προτεινα στη Δεσποινα ειναι το εξης. να μαζευτουμε οσοι θελουμε και να μαζεψουμε κι αλλους ανθροπους απο αλλα φορουμς ( ή και οχι απο φορουμς αλλα ανθρωπους που ξερουμε) και να κανουμε μια , ασ πουμε, ομαδα που να ειναι για αυτο τον σκοπο! να καταγγειλουμε τα πετ σοπ του χαρου και να βλεπουμε τι μπορουμε να κανουμε! εεε; :) τι λετε;
φυσικα δε μιλαω μονο για πετ σοπ που πουλανε πουλια αλλα και ζωακια οπως σκυλους, γατες κτλ και ειναι εξαθλιωμενα.
βεβαια πιστευω θα ειναι πολυυυ πιο δυσκολο απόσο ακουγεται..γιατι αν ητανε ευκολο θα ειχανε κλεισει τα πετ σοπ στην αθηνας ασ πουμε.... εδω και χρονια!!

Mpikis
21-01-10, 14:06
Δεσποινα???σε φοβήθηκε το ματι μου!τα καθαρησα ολα τα κλουβια μου...χαχαχα!αψογη κινηση ΜΠΡΑΒΟ σου!Αντε να δουμε τι μπορουμε να καταφερουμε!!

Follow*The*Rabbit
21-01-10, 14:11
λιγο εκτος τοπικ αλλα να προτεινω κατι θελω. μηπως καποιος admin ή moderator να μετακινουσε το θεμα στο thread "τι συμβαινει γυρω μας" ; γιατι εδω ειναι λιγο χωμενο και ισως δεν το κοιτανε ατομα που δεν εχουν παπαγαλους... να μπορει να το βρισκει κανεις πιο ευκολα. μιας που δεν θα κηνυγησουμε τα πετ σοπς μονο με παπαγαλους αλλα γενικα τα πετ σοπς.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
21-01-10, 14:16
Σήμερα κατέβηκα Αθήνα και έψαχνα αυτό πίσω απο τον HONDOS CENTER ,δεν το βρήκα...είμαι και λίγο τυφλή ...αύριο θα ξαναπάω ,και θα κατέβω και στην Αθηνάς...

Follow*The*Rabbit
21-01-10, 14:26
αν θυμαμαι καλα η οδος ειναι η Σατωβριανδου.
εεμ..επειδη μενω πολυ κοντα στο κεντρο..μηπως θα ηθελες να παμε μαζι; για πρωι μεσημερι. δε δουλευω προς το παρων οποτε μπορω.

Maria Pap.
21-01-10, 14:51
Επώνυμα και με τηλέφωνο ή E-mail για να μην έχουμε νομικές επιπτώσεις για συκοφάντηση κλπ. Αποδείξεις, φωτογρ. ή video, διεύθυνση του μαγαζιού κ.ά.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
21-01-10, 15:02
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ που μεταφέρθηκε το θέμα στην σωστή ενότητα. Χλόη μου ευχαρίστως να πάμε μαζί αλλά δεν ξέρω τι ώρα ακριβώς θα ξαναπεράσω από το κέντρο αύριο,για να σου πω συγκεκριμένα... Βαγγέλη στην Φιλοζωική εταιρεία ,από την στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις την φόρμα επικοινωνίας του site τους ,πρέπει να βάλεις στοιχεία,δεν σε υποκινώ...αλλά, αν μη τι άλλο το τηλέφωνο επικοινωνίας μαζί σου πρέπει να είναι πραγματικό,τώρα ότι αφορά το υπουργείο οι καταγγελείς ειναι επώνυμες,γιατί αν παρατηρήσεις κατω-κατω γράφει "με εκτίμηση..." και έχουν σβηστεί τα στοιχεία από την ορνιθολογική εταιρεία που μου το έστειλε,νομίζω όμως οτί όταν πάνε οι αρμόδιοι να ελεχξουν μία καταγγελία δεν δίνουν τα στοιχεία του μυνητή...

Follow*The*Rabbit
21-01-10, 15:05
χμμ πιστευω πως αν δινανε τα στοιχεια του μυνητη θα ειχαμε πολλες βεντετες!! το λογικο ειναι να μην τα δινουνε.
Οπως θες Δεσποινακι! :) Παντως σιγουρα ειναι στη Σατωβριανδου αυτος ο λερας. ελπιζω να εχει κλεισει αλλα που τετοια τυχη.

Maria Pap.
21-01-10, 15:26
Με φωτογρ. σίγουρα μπορούμε να κάνουμε περισσότερα, αν και αυτός (ο καταγγελόμενος) μόλις δει καταγγελία θα αλλάξει το χώρο και θα πει ότι "από αλλού πήραν τις φωτος και πάνε να με ενοχοποιήσουνε... " και λόγω αμφιβολιών τίποτα δεν θα πάθει... Σκέφτομαι όμως αυτό που έγραψε η Δέσποινα στο αρχικό post που λέει ότι μπορούμε να πάμε μαζί με Ορνιθολογική ή Φιλοζωική. Ποιός θα παρακολουθεί πότε θα πάνε να ελέγξουν για να παρευρίσκεται ο ενδιαφερόμενος (καταγγέλων) και να δεί τι ακριβώς θα συμβεί; Αν πάνε μόνοι τους, χωρίς εμάς που καταγγέλουμε, ό,τι θέλουν θα μας πούνε... και θα πάει στο αρχείο η υπόθεση!!! Περιμένουμε απόψεις!

δάγκας
21-01-10, 15:34
παιδια εγώ δεν ξέρω καλά τις οδούς έστι δεν ξέρω για ποιο πετ σοπ μιλάτε
αν λέτε για αυτό σε μια πλατεία ( στη γωνία ) δίπλα από τα notos home έχω παεί και έχω δει κακατούα. μακάο, και ζάκο μέσα σε παλιά και πααααααααααααρααα πολύυυ στενα κλουβιά!!
εγώ επειδη είμαι μικρος δεν μπορώ να κάνω κάτι χρήσιμο
εάν δω όμως κάτι θα σας ειδοποιείσω:agreement:

Maria Pap.
21-01-10, 15:42
Καταρχήν ..... και έχουν σβηστεί τα στοιχεία από την ορνιθολογική εταιρεία που μου το έστειλε,νομίζω όμως οτί όταν πάνε οι αρμόδιοι να ελεχξουν μία καταγγελία δεν δίνουν τα στοιχεία του μυνητή...

Δέσποινα να σε ρωτήσω, ο καταγγέλων (ή μηνυτής) θα ειδοποιηθεί να παρίσταται στην "αυτοψία"; Ή θα πάνε μόνοι τους; Ξαφνικά; (μήπως εχει ειδοποιηθεί ο καταγγελόμενος και αλλάξει την κατάσταση; Δηλαδή δεν βρούν ό,τι περιγράψαμε και στραφεί μετά αυτός εναντίον μας!)

Follow*The*Rabbit
21-01-10, 15:56
μηπως να μαζεψουμε τις αποριες μας και να ξαναπαρει καποιος τηλεφωνο να ρωτησει;

δαγκα, κι εγω πηγαινω πολυ συχνα στο συγκεκριμενο για να της παρω παιχνιδια (η γριουλα εκει μου κανει πολυ καλες τιμες) και να χαιδεψω λιγακι τα πουλακια που ειναι ολα πολυ καλοσυνατα! τα εχω δει ολα αυτα που λες. τουλαχιστον..ειναι πολυ πιο καθαρα απο τον απεναντι, που υπαρχει εκει απο τοτε που με θυμαμαι! στο απεναντι πηγαινω γιατι εχει ποικιλια στις τροφες....

πιστευω πως αμα παρεις τηλεφωνο την ορνιθολογικη στην αθηνα θα σου πουνε. εψαξα στο ggogle αλλα δε βρηκα τπτ για ορνιθολογικη στα χανια....

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
21-01-10, 17:20
Από την ορνιθολογική μου είπανε ότι μπορούν να επιτηρούν και αυτοί για την πορεία της καταγγελίας,για αυτό θέλουν και τον αριθμό πρωτοκόλου,για να μην μείνει η υπόθεση στα αζήτητα.Τηλέφωνο ή ειδοποίηση μέσω του υπουργειου πριν πάνε για εξακρίβωση δεν γίνεται(εκτός αν υπάρχει νααα ένα "δόντι"...μετα συνχωρήσεως..) και κατόπιν ενήμερώνουν τους ενδιαφερόμενους για το τι βρήκαν και τι συστάσεις και ότι άλλο επιβλήθηκε στο κατάστημα.Από την φιλοζωική εταιρεία ,δεν μου το ξεκαθαρίσανε,μου είπαν να στείλω στοιχεία μέσω e-mail και θα επικοινωνήσουν μαζί μου,πάντως παλιότερα που είχαμε βρει δεκαοχτούρες μωρά στην αυλή και τους είχαμε τηλεφωνήσει, ήρθαν αμέσως...

Maria Pap.
21-01-10, 17:35
Δέσποιναμε με ποιά Φιλοζωική επικοινώνησες; Είναι κάποια από αυτές που είναι στα Χρήσιμα Τηλέφωνα; http://www.love4birds.gr/showthread.php?10-%E2%80%93 Γιατί μια κυρία που είναι Πρόεδρος κάποιας Φιλοζωικής και επικοινώνησα μαζί της, μου είπε, ότι θέλουν να κινηθούν μόνοι τους, χωρίς τον καταγγέλοντα, Ορνιθολογική ή άλλο!!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
21-01-10, 19:27
ΓΡΑΦΕΙΟ - ΦΙΛΟΖΩΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ: Τ.Θ. 120, Τ.Κ. 194 00, Κορωπί,
Τηλ.: 210 6020.202 Fax: 210 6021.353

ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ: Αγίων Αναργύρων 34, 11144, Νέα Χαλκηδόνα
Τηλ.: 210 2531.977, 210 2581.391, Fax: 210 2531.977
κάλεσα στο πρώτο τηλέφωνο στο κορωπί, από εκεί με συμβουλέψανε πρώτων να στείλω e-mail με τα στοιχεία του καταστήματος και φωτογραφίες και βίντεο θα βοηθούσαν πολύ και όταν ρώτησα απο κεί και πέρα τι άλλο μπορώ να κάνω μου είπαν για την ορνοθολογική εταιρεία και για το υπουργείο ,μετά κάλεσα στην ορνιθολογική
Βασ. Ηρακλείου 24, 10682, Αθήνα, Τηλ/Fax: 210 8228704, 210 8227937, e-mail: info@ornithologiki.gr
Καστριτσίου 8, 54623, Θεσσαλονίκη, Τηλ/Fax. 2310 244245, e-mail: thess@ornithologiki.gr
και μου είπαν και εκείνοι τι πρέπει να κάνουμε ,σας τα ανέφερα στο πρώτο μήνυμα...καμία από τις δύο υπηρεσίες δεν μου είπε οτί θα είναι παρόν στην εξακρίβωση ο καταγγέλων,μου είπαν ότι θα ενημερωθεί ο καταγγέλων...και οτί η υπηρεσία του υπουργείου πάει ίσως και μετά από ένα μήνα.

Mpikis
21-01-10, 20:16
Ενα ακόμα γραφειοκρατικο κολλημα του ελληνικου κρατους....Μετα απο ενα μηνα το αρρωστο πουλι θα εχει πεθάνει...και το μαγαζι μπορει να εχει καθαρηστει....Αυτα τα μετα απο ενα μηνα εινια οι πλεον διπλωματικες απαντησεις..δε προκειται να κανουμε τιποτα... αλλα εσυ μπορείς να ελπιζεις..θα σε ειδοποιησουμε....κριμα.....

Maria Pap.
21-01-10, 20:29
1) Καταγγελία στο

Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
Διεύθυνση Κ.Α.Φ.Ε.
Αχαρνών 2
10176, Αθήνα

Αθήνα, ……….. 2010

Αρ. πρωτ. …

Kαταγγελία

Στέλνουμε την καταγγελία στο φαξ του Υπουργείου Fax: 210 8231267
και μετά στους αρ. τηλεφ. : 210 2125736 και 210 2125737 για να μας δώσουν τον Αριθμό Πρωτοκόλου

2) Κοινοποίηση 1.: Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία, http://www.filozoiki.gr/ Συμπληρώνουμε τη φόρμα επικοινωνίας που έχουν στο site τους και να στείλω τα στοιχεία επωνυμία -διευθυνση του καταστήματος ή των καταστημάτων που θέλω να καταγγείλω,

ΓΡΑΦΕΙΟ - ΦΙΛΟΖΩΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ: Τ.Θ. 120, Τ.Κ. 194 00, Κορωπί,
Τηλ.: 210 6020.202 Fax: 210 6021.353

ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ: Αγίων Αναργύρων 34, 11144, Νέα Χαλκηδόνα
Τηλ.: 210 2531.977, 210 2581.391, Fax: 210 2531.977

3) Κοινοποίηση 2.: Ορνιθολογική Εταιρεία http://www.ornithologiki.gr/ Βασ. Ηρακλείου 24, 10682, Αθήνα,
Τηλ/Fax: 210 8228704, 210 8227937, e-mail: info@ornithologiki.gr που και απο εκεί μπορούν να βοηθήσουν.

Δέσποινα αυτή είναι η σειρά που πρέπει να ακολουθήσει ο καταγγέλλων; Οι διευθύνσεις και τα τηλέφ. σωστά; Πρέπει να συμπληρωθούν ονόματα υπευθύνων για συνεννόηση, για να "συντονισθούν" όταν θα γίνει η αυτοψία, και να εξασφαλίσει ότι θα παρίσταται, και δεν θα γίνει εν αγνοία του.

1) Έγγραφη Καταγγελία με όλα τα στοιχεία στο Υπουργείο (όν. υπεύθυνου συνεννόησης)
2) Κοινοποίηση Καταγγελίας στη Φιλοζωική στο Πικέρμι (αφού πάρουμε αρ. πρωτ. για να τους στείλουμε συμπληρωμένη τη φόρμα) (όν. αρμόδιου)
3) Κοινοποίηση Καταγγελίας στην Ορνιθολογική (όν. υπεύθυνης συνεννόησης)

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
22-01-10, 09:37
Μαίρη μου, όλα σωστά και τα τηλέφωνα και τα πάντα,αλλά δεν μου είπαν ότι ο καταγγέλων θα παρίσταται στην αυτοψία,αλλά μόνο οτί θα ενημερωθεί για το τι βρήκαν κατά τον έλεγχο οι υπηρεσίες.

Follow*The*Rabbit
22-01-10, 11:13
κοιτα λογικα δε θα θελουν μεσα στα ποδια τους εναν εκνευρισμενο και αρπαγμενο πολιτη, ο οποιος μπορει κι ολας να τους κανει και υποδειξεις και να τους τσαντισει. ισως για αυτο να μην θελουν τον καταγγελων μαζι τους.

Maria Pap.
22-01-10, 11:37
Εγώ σκέπτομαι και το άλλο, μήπως περάσει κάποιος δικός τους, του πει καλημέρα και δυο λόγια και μετά μας πούνε εμάς, ότι το τακτοποίησαν, και πάει σε συρτάρι η καταγγελία. Γιατί ποιός από το Υπουργείο θα αναλάβει τις συνεννοήσεις με την Φιλοζωική, την Ορνιθολογική και τον Καταγγέλλοντα; (να βρεθούν όλοι μαζί και να τον ελέγξουν!). Στις Φιλοζωικές τρέχουν για τα ζωάκια, εθελοντικά κυρίως! (η ταπεινή μου γνώμη). Περιμένουμε σκέψεις για να ολοκληρώσουμε, τουλάχιστον, τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει όποιος επιθυμεί να προχωρήσει σε Καταγγελία στο Υπουργείο! Ή/και εδώ, να δούμε πώς μπορούμε να αντιμετωπίζουμε Απαράδεκτα - Ακατάλληλα PetShops σε όλη τη χώρα;;

Follow*The*Rabbit
22-01-10, 11:42
σωστο και αυτο που λες!!! δεν το ειχα σκεφτει! :O πωπω..αν ειναι ετσι..πως θα τα καταφερουμε;;

κοιτα να δεις.... να τους λυπομαστε αλλα...αν και εκεινοι δεν κανουν αυτο που πρεπει και μετα τις καταγγελιες επιμενουν σε αυτο που κανουνε λαθος...τοτε τα θελει ο πισινος τους!
και αν ξερουν και τα ονοματα μας...ε τι να κανουμε. καποιος πρεπει να πει κατι! οχι επειδη φοβομαστε μηπως μας δειρουνε να κραταμε και το στομα μας κλειστο! :)

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
22-01-10, 14:32
Καλησπέρα παιδιά,σήμερα δεν μπόρεσα να κατέβω Αθήνα στο κέντρο,κατέβηκα δηλαδή ,αλλά δεν βρήκα να παρκάρω ούτε για πεντάλεπτο,είχε πάρα πολύ αστυνομία (δεν ξέρω γιατί...) και "γραφανε" συνέχεια.Απορία ...βρήτε μου μια καλή δικαιολογία να λέω όταν θα τραβήξω φωτογραφίες...please....ευχαριστώ!!!!

Follow*The*Rabbit
22-01-10, 14:35
χμ............ μοιαζεις της ηλικιας σου; αν μοιαζεις για μικροτερη μπορεις να λες πως ειναι για καποια εργασια στη σχολη σου...; οχι; πολυ χου νομιζω.
παντως εμενα πολλοι με κανουνε για 18-20 αν και ειμαι 28!! μπορω να το κανω....νομιζω....
αν και δε νομιζω να ειναι τοσο χαζοι ωστε να το χαψουνε.....ξερω γω....

λοιπον σκεφτηκα και αλλο. αλλα χρειαζονται 2 για αυτο. ο ενας να τραβηξει την προσοχη του καταστηματαρχη και ο αλλος κρυφα να περνει βιντεο τον χωρο οσο μπορει! δεν ειναι πιο ευκολο και λιγοτερο "εντωπισιμο";

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
22-01-10, 14:54
Χλόη πολύ καλό ,αλλά είμαι 39 και μοιάζω ...αντε για 33,δεν μπορώ να τους πω για εργασία στην σχολή,αν και μου έδωσες φοβερή ιδέα ...θα τους πω για τον γιό μου..δεν ξέρουν την ηλικία του,και το δεύτερο είναι πολύ καλή ιδέα αλλά θέλει 2 ανθρώπους...θα ήταν όμως φοβερό!!! Ευχαριστώ πολύ,εργασία βιολογίας λοιπόν ,απο Δευτέρα!!!!

Follow*The*Rabbit
22-01-10, 14:59
Ωραια!! :)
οποιος μπορει να κανει αυτο με τα 2 ατομα παντως ας προσπαθησει!
παντως Δεσποινα..πιστευω θα επρεπε να εχεις και καποιο παιδακι μαζι σου! για αντιπερισπασμο. να μη σε δουνε μονη σου και υποψιαστουνε.... να πουν, α εφερε και την κορη/γιο μαζι της οποτε ανταξει, αυτο θελουνε να κανουνε.

δάγκας
23-01-10, 10:33
Μπορείς να πεις ότι είσαι από έναν οργανισμό και κάνεις μια έρευνα για να δείς πια pet shop θα πάρουν και καλά μια επιδότηση. Ρ'ωτα πολλές αθώες ερωτήσεις και τράβα και καναδύο φώτο
είναι λίγο χαζή η ιδέαμ μου αλλά μπορεί να πιάσει!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
25-01-10, 09:40
:thankyou:ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ιδέες,thanks thanks!!!

maya
25-01-10, 11:06
δικιο δικιο κ γω το εχω δει αυτο το πετσοπ σατωβριανδου μενω κεντρο κ γω κ ειχα παρει το τελευταιο μου καναρινι απο εκει...80ε εδωσα για το μωρο μου πριν 3 χρονια..ασε που οταν ειχα ξαναπαει να του παρω φαρμακο κ του το πηγα να το δει μετα απο 2 βδομ απο τοτε που το πηρα μου πηρε για τη σκονη κ την "επισκεψη" 17 ε....κλεψιμο κανονικο δηλ...ολα τα αλλα τα κακομοιρα καναρινια που ειχε τοτε ηταν μαδημενα

δεσποινα μενεις κεντρο?αν θες μπορουμε να το κανονισουμε να παμε μαζι..

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
25-01-10, 13:25
Μάγια μου ,μένω κοντά στα Γκράβα,κάτω από την Αλεπότρυπα,σε ευχαριστώ για την πρόταση, το ίδιο μου είπε και η Χλόη, να πάμε μαζί ,γιατί στο συγκεκριμένο έχει πάει και η ίδια και είναι σε ασχημη κατάσταση(μου είπε),μέσα στην βδομάδα να το κανονίσουμε,αν μποτείται να το κανονίσουμε για Πέμπτη,θα σας στείλω π.μ. από την Τετάρτη το μεσημέρι να κανονίσουμε ωρα και αν μπορούμε να πάμε και στην Αθηνάς, το μόνο πρόβλημα(?) είναι οτί εγώ μπορώ μεταξύ 11 μέ 14 ,γιατί μετά πρέπει να γυρίσω να πάρω τον γιό μου απο το νηπιαγωγείο...

Follow*The*Rabbit
25-01-10, 15:10
εγω δε δουλευω, οποτε μπορω οοοποτε και να μου πειτε!!!

λοιπον παιδια.... επεσα πανω στο site του skai animals!! http://www.skai.ws/ δεν ηξερα καν πως υπαρχει κατι τετοιο!!!
και τους εστειλα μαιλ! τους ειπα για το πως μπορουμε να καταγγειλουμε με αποτελεσμα καποια μαγαζια και για το αν μπορουνε να μας βοηθησουνε και αυτοι!!! περιμενω απαντηση! :)

λοιπον....μου απαντησανε κι ολας!!!!! μπορω να βαλω την απαντηση αυτουσια εδω;........
λοιπον την βαζω χωρις το ονομα αυτου που μου απαντησε. οποιος θελει και το ονομα μπορει να μου στειλει pm να του το πω!

το μαιλ που τους εστειλα:

καλησπερα σας!
μολις επεσα πανω στο site σας, καταλαθος, το οποιο πραγματικα με χαροποιησε μιας που τοσο καιρο αναρωτιομουν ποτε θα αναλαβει καποιος την ενημερωση του κοσμου σε τοσο σημαντικα θεματα!!!
Δεν βλεπω τηλεοραση, εχω να δω τουλαχιστον 10 χρονια, και δεν εχω καν τηλεοραση, για αυτο δεν ηξερα καθολου για τη δραση σας. Ενημερωνομαι για τα παντα απο το nternet. Ελπιζω να παει καλα και επιτελους ο κοσμος να μαθει εστω και τα βασικα απόσα ξερουμε εμεις και δε μπορουμε να τα διαδωσουμε.
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:
πως μπορουμε να καταγγειλουμε καποια pet shop αλλα με αποτελεσμα;; κοινως, να μη βρεθει στα αζητητα η καταγγελια αλλα πραγματικα να γινει κατι και να κλεισει η επιχειρηση;; Υπαρχουν καποια pet shop, μπορω να σας πω και συγκεκριμενα μαγαζια, τα οποια οχι μονο θα επρεπε να κλεισουνε αλλα να να κλεισουνε και στη φυλακη τους ιδιοκτητες τους!
Ειμαστε καποια ατομα, τα οποια εχουμε μαζευτει και προσπαθουμε να βγαλουμε μια ακρη με τις υπηρεσιες (Φιλοζωικη, Ορνιθολογικη κτλ) για να απευθυνουμε καταγελιες σε συγκεκριμενα pet shop, κυριως των Αθηνων αλλα και αλλων περιοχων οπως των Χανιων Κρητης. Ομως θελουμε να γινει δουλεια κι οχι να ξεχαστει η προσπαθεια μας. Μπορειτε εσεις να μας βοηθησετε; Ακομα και αν μπορειτε να δειτε μονοι σας τα μαγαζια αυτα και να τα κυνηγησουμε μεσω του καναλιου σας. Ο,τιδηποτε!
Εμεις ειμαστε ετοιμοι να κανουμε ομαδες μεταξυ μας και να παμε στα pet shop και να παρουμε βιντεο και φωτογραφιες για να προχωρησουμε στις καταγγελιες. Ισως αυριο κι ολας καποιοι να πανε στα πρωτα 2, στην Αθηνα.
Εσεις τι προτινετε;
Και κατι ακομα που θελω να ρωτησω... επειδη κανεις δε ξερει να μας πει, ειπα μηπως εσεις ξερετε. Πως γινεται, καποια μαγαζια τετοια, να μενουν ακομα ανοιχτα, ακομα και μετα απο τοσες παραβασεις υγιεινης και δε ξερω τι αλλο; Ειναι κοινο μυστικο πια πως , για παραδειγμα, το παλιο pet shop στην Αθηνας ειναι απο τα χειροτερα του ειδους... αλλα απο τοτε που θυμαμαι το εαυτο μου πριν 28 χρονια ητανε εκει...και ακομα εκει ειναι! Εχουνε πολλες "γνωριμιες" και την γλυτωνουν με προστιμα μονο; Τηρουν ισα ισα το επιπεδο υγιεινης ωστε να μην τους κλεισουνε και τη γλυτωνουνε ετσι; ¨Η απλα δεν ενδιαφερεται κανεις οποτε δε γινετε και τιποτα.....; και η απαντηση τους:

Κυρία Νικολαίδη καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστούμε πολύ! Βασικά σχετικά με τα πετ σοπ που εμπορεύονται ζώα, η κατάσταση είναι τραγική, και από την πλευρά των καταστημάτων, αλλά και από την πολιτεία.. θεωρείται πως κανένα πετ σοπ δεν έχει άδεια πώλησης ζώων, παρόλα αυτά η πολιτεία αδιαφορεί. Οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων είναι άθλιες, αλλά ακόμη πιο άθλιε είναι οι υγειονομικές συνθήκες των χώρων. Επειδή λοιπόν και από τις καταγγελίες και τα σχετικά, δεν βγαίνει τίποτα άμεσο, εμείς μέσω του κόμβου, αλλά και με εκπομπή φιλοζωική όπου διατηρούμε σε Αθηναϊκό κανάλι, αλλά και κανάλια τοπικά της επαρχίας, μπορούμε να προβάλουμε τα πετ σοπ, αλλά και να οργανώσουμε διαδυκτικά εκστρατεία, κατά των πετ σοπ αυτών, με σκοπό να παρουσιάσουμε την κατάσταση όπου επικρατεί σε αυτά αλλά και να αποτρέψουμε τον κόσμο να ψωνίζει από κει.
Σχετικά με το πετ σοπ στην Αθηνάς, έχουν γίνει πολλές κινήσεις από φιλόζωους, αλλά τίποτα ουσιαστικό δεν έχει βγει…το συγκεκριμένο πετ σοπ είναι δύσκολο να το χτυπήσουμε νομικά, από άποψη ότι ο καταστηματάρχης έχει άκρες και τα «μπαλώνει».
Σε κάθε περίπτωση, οπτικό υλικό είναι αρκετά σημαντικό να υπάρχει, κι αν θέλετε μπορείτε να μας στείλετε ώστε να το βάλουμε και στον κόμβο μας, αλλά και α το προθήσουμες, και προβάλουμε τηλεοπτικά. Από κει και πέρα θα επικοινωνήσω με κάποια άτομα που γνωρίζουν καλύτερα το νομικό κομμάτι, και θα σας πω περισσότερα σχετικά…

εεεεε;;;; οποτε παιδια....ετοιμαστε καμερες....και φυγαμε!!!!! :D

πωπωωωω.......... εμ ετσι εξηγηται (πωπω το σκοτωσα ε;) γιατι τοσα πολλα ειναι ανοιχτα ενω δε θα επρεπε!
θα ελεγα να μαζεψουμε ολα αυτα τα αρθρα που βρισκετε μαζι με τις πηγες τους και να τα δωσουμε στο σκαι μαζι με τις φωτο και τα βιντεο!! οσο ψαξιμο και αν κανουνε αυτοι για τις εκπομπες τους ολο και κατι θα τους ξεφυγει! μπορει να θελουν να χρησημοποιησουν καποια απο αυτα που θα εχουμε!

μπραβο καλα εκανες! πηγαινε παλι αυριο και πεσ μας! :)
παρεπιπτοντως.... που ειναι η Δεσποινα;; εξαφανιστηκε! λετε να την καταλαβαν και να την επιασαν ομηρο;; :Ρ

asproula
30-01-10, 16:46
παιδια στο πετ σοπ της γειτονιας μου υπαρχει ενα budgie κιτρινο το οποιο το κακομηρο μαλλον ειναι αρρωστο. γυρω απο το ματι του δεν εχει πουπουλα κ το ενα του φτερο δεν μπορει να το κουνησει καλα. μπηκα μεσα κ ειπα σε εκεινη που το εχει οτι το παπαγαλακι ειναι αρρωστο αλλα εκεινη μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα. τι να κανω?

Follow*The*Rabbit
01-02-10, 12:41
μπορεις να ξαναπας και να το βγαλεις μια φωτογραφια να μας το δειξεις;

Mpikis
01-02-10, 13:05
αν επεσε λέει????Μπορεί...μπορεί να ειναι και ενας απο μας...ειχα παει σε ενα βρωμοπετσοπ και οταν μπηκα τον ειδα να βγανει απο το petbirds...

Follow*The*Rabbit
01-02-10, 13:20
ωωωχ!!! λες;;; :Ο http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-scared002.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)
αντε τωρα...που να το ξερεις αυτο....! http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-shocked028.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)

ria
01-02-10, 13:31
παιδια καλημερα δεν ξερω αν εχει αναφερθει το συγκεκριμενο πετ σοπ αλλα μπηκα στον κοπο γιατι αυτη η κατασταση δεν αντεχεται ποναει η ψυχη μου καθε φορα που περναω απο την αγορα της καλλιθεας..απεναντι απο την αγορα βρισκεται ενα πολυ μικρο μαγαζακι που εμπορευεται μεχρι περιστερια ,παγωνια ,κοτες και γω δεν ξερω τι αλλο σε αθλιες συνθηκες μεσα στην βρωμια..τα κλουβια βρισκονται στον δρομο πανω και το βραδυ τα παίρνει μεσα στο μαγαζι...ενημερωσα και το skai.ws μεσω του mycat.gr που ειμαι μελος ελπιζω να βρεθει μια ακρη..ηθελα ομως να ρωτησω τα πουλια τι γινονται μετα απο αυτο ?υπαρχει καποιος παραγοντας που επεμβαινει για να απελευθερωσει τα αγρια και τι γινεται με τα οικοσιτα? γνωριζει καποιος το μαγαζι?γιατι ονομασια δεν νομιζω να υπαρχει σιγουρα θα πρεπει να αγορασεις π.χ τροφη και να παρεις τα στοιχεια του απο την αποδειξη..οσο για να υποδειξω καποιο πουλι που υπεστει κακομεταχειρηση θα ελεγα οτι ολα ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση...

Follow*The*Rabbit
01-02-10, 13:48
καλα εκανες που το ειπες στο σκαι!! εγω πριν 2 μερες γραφτηκα εθελοντρια και εκει και στο ΠΟ.ΦΥ.ΖΩ
μπορεις να κανεις αυτο που συζηταμε! να προσπαθησεις να παρεις φωτογραφικο ή βιντεο υλικο και να τα μαζεψουμε και να τα στειλουμε στο σκαι!
εγω παντως παιδια αυτο θα κανω. προσπαθω να μαζεψω καποια λεφτα (ερχεται η γιορτη μου, ολο και κατι θα μαζεψω!!) και θα παρω ενα απο αυτα τα κατασκοπικα καμερακια! και μετα θα μαζεψω υλικο και θα το στειλω.
οσο για ολες της αποριες σου...στειλε ενα μαιλ στο σκαι. θα σου απαντησουνε πολυ γρηγορα! τουλαχιστον εμενα μου απαντησανε σε χρονο ρεκορ!

ria
01-02-10, 14:13
καλα εκανες που το ειπες στο σκαι!! εγω πριν 2 μερες γραφτηκα εθελοντρια και εκει και στο ΠΟ.ΦΥ.ΖΩ
μπορεις να κανεις αυτο που συζηταμε! να προσπαθησεις να παρεις φωτογραφικο ή βιντεο υλικο και να τα μαζεψουμε και να τα στειλουμε στο σκαι!
εγω παντως παιδια αυτο θα κανω. προσπαθω να μαζεψω καποια λεφτα (ερχεται η γιορτη μου, ολο και κατι θα μαζεψω!!) και θα παρω ενα απο αυτα τα κατασκοπικα καμερακια! και μετα θα μαζεψω υλικο και θα το στειλω.
οσο για ολες της αποριες σου...στειλε ενα μαιλ στο σκαι. θα σου απαντησουνε πολυ γρηγορα! τουλαχιστον εμενα μου απαντησανε σε χρονο ρεκορ!

το πρωι ειναι πολυ δυσκολο να παρω φωτο λογω του οτι υπαρχει τρελος κοσμος στην αγορα της καλλιθεας αλλα θα κανω μια προσπαθεια ..το βραδυ ειναι πιο ευκολο γιατι κατεβαζει καγκελα μονο και φαινεται το εσωτερικο του μαγαζιου..μακαρι να γινει κατι αυτη η κατασταση ειναι απελπιστικη..

maya
03-02-10, 08:44
μπράβο παιδιά έτσι έτσι να μάθουν..όποις θέλει βοήθεια εδώ είμαι κ γω..

Follow*The*Rabbit
03-02-10, 10:56
απαπα...καλε ετρωγα πρωινο και σιχαθηκα, απο τη βρωμα στα κλουβια! μπραβο ωραιες ειναι! μονο που θα ελεγα μαζι με το εσωτερικο να τραβαμε και το εξωτερικο μια για να μπορουμε να πιστιποιησουμε ποιο πετ σοπ ειναι.
εγω χθες ειχα μια δουλεια στο κεντρο και ηταν και ο αδερφος μου μαζι. και ειπαμε να παμε μεχρι την Αθηνας να χαζεψει τα πετ σοπ. ειναι και 13 μολις, οποτε ειπα και να του εξηγησω και λιγα πραγματα για πετ σοπ. στο μεγαλο λοιπον, το γνωστο, ητανε μεσα ενα ψοφιο κουνελι!! ευτυχως εχω παντα μαζι μου φωτογραφικη και τον εβαλα να με καλυπτει οση ωρα τραβαγα καμια φωτο και κανα βιντεο! στις φωτο δε φαινεται καθαρα νομιζω αλλα φαινεται καλα στα βιντεο! δυστυχως δε σκεφτηκα να κανω αυτο που ειπα πιο πανω, να παρω μια γενικη τον χωρο και να τραβηξω μια και απ'εξω, για να φαινεται καθαρα πιο πετ σοπ ητανε. ειχα ανχωθει μη με δουνε και δε σκεφτομουν :(
μαγια, εισαι και βολικα μιας που εισαι κεντρο! :) οταν παρω αυτο το κατασκοπικο θα σου πω αν ειναι να παμε στα γυρω γυρω :)

kostis
27-02-10, 02:29
παιδιά διάβασα το θέμα σήμερα στις 2:00 και τρελάθηκα ευτυχώς εδώ που μένω τα pet sop είναι ένταξη αν χρειάζεστε ακόμα εκείνες τις κάμερες μπορώ να σας δώσω μια σελίδα που έχει τέτοια σε καλές τιμές

asproula
12-04-10, 21:22
παιδια!! σημερα πηγα σε ενα πετ-σοπ στον πειραια κ ενθουσιαστηκα!! πεντακαθαρο!! ειναι βεβαιαι ενα κοκατιλακι με κατι σαν παθητικη πτερροροια το οποιο το κακομοιρο δεν ηταν καθολου καλα! αλλα τα νερα ηταν καθαρα, δεν μυριζε καθολου. ειναι κ 2 ρινκ-νεκπου ειχε μεινει λιγο φαγητο. του ειπα κ για τα ρινκ-νεκ κ για το κοκατιλακι. αλλα σε συγκριση με αλλα πετ-σοπ αυτο ειναι το καλυτερο που εχω δει. κ απ'οτι καταλαβα πρεπει να νοιαζεται για τα πουλακια. το κοκατιλακι το εβγαλα φωτο κ οταν μπορεσω θα το ανεβασω

Follow*The*Rabbit
12-04-10, 23:01
ε υπαρχουνε και αυτα!! παλι καλα!!!!

maya
13-04-10, 09:20
[μαγια, εισαι και βολικα μιας που εισαι κεντρο! :) οταν παρω αυτο το κατασκοπικο θα σου πω αν ειναι να παμε στα γυρω γυρω :)[/QUOTE]

ok otan eisai etoimh bale mia fwnh na pame..

κωνσταντινα
13-04-10, 11:02
παιδια μολις διαβασα το θεμα και αγχωθηκα πολυ για τα ζωακια!
Παντως για τα ζωα "αγριας" ζωης που ειναι παρανομο να τα εχουν, μπορουμε να απευθυνθουμε και στην ΑΝΙΜΑ ( ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΓΡΙΩΝ ΖΩΩΝ) www.wild-anima.gr. Ξερω πως οπου βρισκουν ζωα που τα εμπορευονται παρανομα επενβαινουν και τα απελευθερωνουν!

Follow*The*Rabbit
13-04-10, 15:39
[μαγια, εισαι και βολικα μιας που εισαι κεντρο! :) οταν παρω αυτο το κατασκοπικο θα σου πω αν ειναι να παμε στα γυρω γυρω :)

ok otan eisai etoimh bale mia fwnh na pame..[/QUOTE]

εεεε κι εγω εγω!!!! :)

κωνσταντινα αληθεια;;;; πολυ καλο αυτοοοο!!! δεν το ηξερα! αλλα...πως μπορεις να ξερεις ποτε ειναι παρανομα τα ζωα που πουλανε;; τα πουλια ενταξει, εχουν δαχτυλιδια κτλ αλλα τα αλλ;; εχω δει ας πουμε σκατζοχοιρους και νυφιτσες! αυτα ειναι παρανομα;

κωνσταντινα
13-04-10, 16:52
ο σκατζοχοιρος νομιζω οτι ειναι παρανομο, αλλα οταν δεν ξερεις για καποιο ζωο μπορεις να τηλ και να ρωτησεις. 2109510075 ΑΝΙΜΑ.θα χαρουν να απαντησουν σε ερωτησεις.Γι αυτο αλλωστε δημιουργηθηκε και το κεντρο. Το οτι ειναι μη κερδοσκοπικο τα λεει ολα! Οποτε μη ντρεπεστε να ρωτησετε οτιδηποτε.
*και αυτες τις μερες παρελαβαν ενα μωρο σκατζοχοιρακι. Μπειτε στο site να το δειτε!'Η ακομα καλυτερα, μπορειτε να πατε κι απο κει.

Follow*The*Rabbit
14-04-10, 11:15
ΑΑΑ πολυ καλα!! θα εχω το νουμερο στο κινητο μου!! δε ξερεις ποτε μπορεις να το χρειαστεις!!! χεχεχεχεχεχ....... (ρουφιαααανος... αυτος ητανε που το 'κανε αφεντη!!! αλυσοδεστετοοον! χαχαχα!!)

http://www.youtube.com/watch?v=q6JqbOd-628)

ναι εχουν πλακα! :) αλλα το εβαλα το συγκεκριμενο κομματι εδω γιατι ταιριαζε τελεια! χαχαχ!!

Γιώργος -
23-04-10, 14:18
Δέσποινα θα πάω σε ένα πετ σόπ να δώ την διεύθυνσή του να τραβίξω φωτογραφίες και θα κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου για να το κλείσουμε...ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.....Τι να πώ για τα κλουβία?Δεν εχουν καθαριστεί ποτε...το "νερο" και το "φαγητο" μεσα στα κλουβιά είναι ο ίδιος πολτός,το κλουβι μεσα στις κουτσουλίες...Απαίσιο θεαμα!Και κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση,δυο χελώνες μέσα σε ένα μικρό τάπερ μήνες..Όταν κατάλαβα και όσο αγοράζω απο αυτόν φαγητο παιχνίδια κλπ,στην ουσία βοηθάω στο να συνεχίζεται όλος αυτός ο βασανισμός!!Λοιπόν Δέσποινα αύριο μεθαύριο ας ασχοληθούμε με αυτό το πετ σοπ!

Follow*The*Rabbit
28-04-10, 17:00
ποιο ειναι αυτο το πετ σοπ???
που βρισκετε;;;
χειροτερο απο αυτον στη σατωμβριανδου στην αθηνα;; ουαο!

Γιώργος -
29-04-10, 17:16
Στην Γούναρη βρίσκεται στην Γλυφάδα,περιμένω πότε θα μου δώσει το ok η Δέσποινα και ξεκινάμε τις διαδικασίες

Σας είχα υποσχεθεί φωτογραφίες αλλά δεν έχω πάει εκεί τελευταία και ούτε μπορώ να πάω γιατί εκεί μόνο άνθρωποι δεν είναι και τους σιχαίνομαι...!

Follow*The*Rabbit
29-04-10, 21:18
εεμ... τη δεσποινα εχω να την ακουσω..ουυυυυυυυυυυυυ καιροοοοοοοοοο!! δεν ξερω γιατι!
αν θεσ κανονιζουμε χωρισ τη δεσποινα!!

Γιώργος -
30-04-10, 14:49
Φυσικά πες μου τι έχω να κάνω και το κάνω,διεύθυνση,ονοματα τι άλλο?

Follow*The*Rabbit
30-04-10, 14:55
ωραια!! ειναι και η mayia στο κολπο απ'οτι μας εχει πει, ειναι και βολικα γιατι μενει κεντρο.
λοιπον..ονομα καταστηματος, διευθυνση, τηλεφωνα κτλ μπορουμ ενα τα βρουμε στο google, και καθαρες φωτο μεσα και εξω απο το καταστημα. θα ελεγα οι φωτο να ειναι ετσι τραβηγμενες (οχι ολες αλλα 1-2 χρειαζεται) ωστε να αποδεικνυεις οτι το μαγαζι ειναι αυτο οντως.
μετα τα μαζευουμε και τα στελνουμε στο Σκαι!! το εχω ηδη μια φορα!
αμα θελετε να τα στειλουμε και πουθενα αλλου κανεεεενα προβλημα. απλα λεω και για το σκαι γιατι εγω αυτο κανω, εχω γραφτει εθελοντρια και τους στελνω ο,τι μπορω. εχω κι εγω υλικο απο πετ σοπ στη σπαρτη.

Γιώργος -
30-04-10, 15:01
Τέλεια θα πάω και σήμερα αμεσως να βγάλω φωτογραφίες...Προς το παρόν λέω να μην σου δώσω στοιχεία γιατί δεν ξέρεις μπορεί κανένας πελάτης να τους το ρουφιανέψει και να αλλάξουνε προσορινά την κατάσταση...Ας δώσουμε ενα ραντεβού για το απόγευμα η κάποια άλλη μέρα εαν έχεις πρόβλημα για να σου τα δώσω όλα μαζί ..Τι λές??

Follow*The*Rabbit
30-04-10, 21:42
χμμμμ το απογευματινο το εχασα, μολις ειδα το μηνυμα σου! :)
θα μου δωσεις τα στοιχεια με πμ :) οποιος θελει να ξερει θα στειλει σε εμενα ή σε 'σενα πμ!
τις εβγαλες τελικα;
και πες μου και ποτε θες να κανονισουμε. θες να πουμε δευτερα; να βρουμε ομως και τη μαγιαααα!!! που δε 8υμαμαι το ονομα της το κανονικο... :Ρ
παιδια οποιος αλλος θελει να μας πει!!! δεν ειναι prive το θεμα! :) οσο πιο πολλοι...τοσο καλυτερα!!

Γιώργος -
03-05-10, 13:48
Θα ανεβάσω μερικές ακόμα και θα σας εξιγίσω τι γίνεται

Γιώργος -
03-05-10, 13:55
Λοιπόν τα κλουβιά δεν καθαρίζονται ποτέ,στο δωμάτιο που έχουν τα πτηνά βρωμάει απάσια,προσπαθώ να ανεβάσω μια φωτογραφία με 2 νεροχελώνες μεσα σε ενα ειδικό ταπεράκι, που είναι πολυ μικρό το νερό ειναι καφέ και είναι εκει μέσα μήνες!!!!!
Επειδή δούλεαν στο μαγαζί δεν μπόρσε να φωτογραφίσω με ευκολία γιατί υπήρχαν παντού ανθρωποι..Οι εικόνες αυτές δεν δείχνουν την πραγματική κατάσταση του μαγαζίου.Για να καταλάβεις τι γινεται εκει πρεπει να πας να το δεις με τα μάτια σου.Έχουν μια Μάινα η οποία ειναι πολύ λεπτή μίση απο οτι είναι συνήθως σε ενα κλουβάκι που το νερό ειναι ένας πολτός που δεν διαχωρίζεται απο το φαγητό η πατήθρα είναι μέσα στις κουτσουλίες και δεν καθαρίζεται ποτέ δυστυχώς δεν κατάφερα να το φωτογραφίσω..

Follow*The*Rabbit
03-05-10, 13:59
πιουυυυ! πολυ αηδιαστικες φωτο!!!
πρεπει να κανονισουμε να ξαναπαμε παρεα. καποιος να τους απασχολει και καποιος αλλος να φωτογραφιζει και να βγαζει βιντεο!!
εγω θελω μια ωρα με το τραμ :( ειναι λιγο πακεταο...αλλα μπορω να το κανω μια μερα που δε θα εχω δουλεια!
χμμμ.....

Γιώργος -
03-05-10, 14:03
Να φανταστώ οτι δεν είναι αρκετά ε?

Follow*The*Rabbit
03-05-10, 14:05
οχι πολυ! θελουμε φωτο σε γενικο πλανο! να φαινεται οτι ειναι αυτο το πετ σοπ με αυτους τους χωρους και αυτα τα κλουβια!

Γιώργος -
03-05-10, 14:23
Την πάτησα δεν το ήξερα και έβγαλα μεμονομένα τα χειρότερα...

Follow*The*Rabbit
03-05-10, 14:26
δεν πειραζει!!! :) και αυτα μπορουμε να τα στειλουμε. απλα θα μαζεψουμε και τπτ αλλο να στειλουμε μαζι οπως κανενα βιντεακι. :)

ΛΟΙΠΟΝ!!! πηγαμε σημερα!! παιδια...νομιζω πως αυτο το πετ σοπ...ειναι το πιο βρωμικο, αηδιαστικο, απαισιο πετ σοπ που εχω δει!!!!!!! αληθεια σας λεω!! ειναι αμαρτια να υπαρχει αυτο το πραγμα, δηλαδη σιχαθηκα!!! φανταστητε τις κουτσουλιες μεσα στα κλουβια να εχουν κανει βουναλακια βουναλακια βουναλακια, σα σταλαγμιτες! ακομα και απ'έξω ειχε κουτσουλιες σα...λαβα! δε νομιζω να εχουν καθαρισει τα κλουβια..ποτε!! τα πουλια ταλαιπωρημενα, καποια αρρωστα, ειχε καρδερινες χωρις δαχτυλιδι (αλλα ακομα και με δαχτυλιδι ειναι παρανομες -ρωτησα την ΑΝΙΜΑ και μου το ειπανε-) σε ιδια κατασταση κλουνιου, τα χαλια τα μαυρα, ειχε παγιδες για πουλια!!! και τα κουταβια που ειχανε ηατνε...μεσα στη βρωμα! στη γωνια του κλουβιου τους ητανε γεματο διαροια και πηγαινανε και κανανε συνεχεια! βρωμοκοπαγε ο τοπος...... εκτος του οτι ειχανε 4-5 κουταβια, εκ'των οποιων το ενα τριπλασιο απο τα υπολοιπα λογω ρατσας, στο ιδιο μικρο κλουβι.
Πηρα βιντεο αλλα...δεν ειναι και πολυ καλο γιατι δε σκεφτηκα οτι το βιντεο δεν εχει τη δυνατοτητα να "δει" σαν το ματι και το πηγαινα γρηγορα...οποτε δεν πηρε καλα πλανα, ειναι θολα τα περισσοτερα. αλλα ειναι κατι και αυτο!
Καποιος ειχε πει για την ΑΝΙΜΑ οτι τους περνεις τηλεφωνο και πηγαινουν και περνουν τα παρανομα ειδη. Η αληθεια ειναι οτι αυτο αργει πολυ , και αν γινει. Μετα το πετ σοπ πηγα στην ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθεα και μιλησα με την κ.Γανωτη που ειναι η υπευθυνη. Η διαδικασια εχει ως εξης:
στελνεις καταγγελια μεσω εμαιλ (το προτεινομενο, γιατι με το τηλεφωνο μπορει και να ξεχαστει! εχουν τρελλη δουλεια!). στελνουν αυτοι μετα στο δασαρχειο και στη θηροφυλακη αιτηση να πανε. και μετα...καταλαβατε. υπαρχουν περιπτωσεις που θα πανε αμεσα. υπαρχουν και αλλες που θα.....πανε καποια στιγμη!
Αυτα! Μου ζητησε το βιντεο και τις φωτογραφιες σε cd γιατι ειναι πολυ καλυτερα οταν υπαρχουν απτα στοιχεια. θα στειλω 2 cd, ενα στο Σκαι και ενα στην ΑΝΙΜΑ.
αυτα τα νεα.

Maria Pap.
04-05-10, 18:23
Xλόη σε αυτό το άρθρο, στα posts # 1, 13, 21, 23 αναφέρονται κινήσεις - έγγραφα που πρέπει να κάνουμε προς Υπηρεσίες, για να έχουμε αποτελέσματα. Παράλληλα με τα videos που θα στείλεις στην ΑΝΙΜΑ και στον SKAI. Πώς λες να προχωρήσουμε και τι μπορούμε να κάνουμε; Μπράβο σου, και Ευχαριστούμε!

Follow*The*Rabbit
04-05-10, 18:39
ααα ευχαριστω που βρηκες τα ποστς για μενα, βαριομουν απεριοριστα να ψαξω οολες αυτες τις σελιδες!!! να σαι καλα!!! :D
θα αρχισω απο τωρα! :)
πως μπορουμε να προχωρησουμε ε;...θα αρχισω να κανω τις πρωτες κινησεις και θα σου πω μολις ξερω στα σιγουρα!
παντως...αμα και αλλοι ξερουν αλλα τετοια πετ σοπ...μην τα αφηνετε παιδια ετσι!!! ειμαστε οι μονοι που μπορουμε να στηριξουμε τα δικαιωματα των ζωων και πουλιων! στηριζονται σε εμας που ενδιαφερομαστε!

Ευχαριστω!! :) τα gredits ομως να πανε και στο Γιωργο που μας ειπε για το πετ σοπ και ητανε μαζι μου συνεχεια! :)

athina
05-05-10, 00:05
Σύντομα θα παραθέσω και εγώ καταγγελία σε πετ σοπ σε κεντρικό σημειο της Αθηνας...Καθώς λοιπον η καναρα μου εχει ακαρεα,αποφασισα να παω και εγω σε ενα πετ σοπ,να ζητησω pulmosan!!Τι το θελα θεε μ??Επαθα 3(!!!) σοκ απανωτα!!!!!Σοκ Νο1..Με επιασε αναγουλα απο τη μυρωδια που ειχε εκει μεσα!!!!Μπουχιλα,κλεισουρα..δεν ξερω και εγω τι!!!!εφημεριδες λερωμενες πεσμενες στην εισοδο του καταστηματος...Βρωμικεσ κλουβες και κλουβια..ΑΘΛΙΑ!!!ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΝΑΓΟΥΛΑ!!!Σοκ Νο 2..της ζητησα το φαρμακο και μ λεει¨ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???? Της εξηγησα και μου απανταει πως δεν εχει ξανακουσει ουτε το φαρμακο αλλα ουτε την αρρωστια των ακαρεων!!!!!!Εντω μεταξυ το πετ σοπ γεματο καναρινια... και Σοκ Νο3????Πανω απο 5 γατες αμολυμενες μεσα στο πετ σοπ να παιζουν με τις εφημεριδες που ανεφερα εκ των οποιων οι 3 αδεσποτες (το καταλαβα γιατι οι αλλες 2 ειχαν λουρακι) και η μια μαλιστα να προσπαθει να ανοιξει τα κλουβια των καναρινιων που βρισκονταν εξω απο το πετ σοπ!!!!!!!!!ΕΠΑΘΑ ΣΟΟΟΟΟΚΚ!!!!!!!Μολις μαλιστα της το ειπα μου απαντησε πως τα καναρινια δεν εχουν κανεναν κινδυνο στρεσαρισματος και πως εχουν μαθει!!!!!!!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ<ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΛΕΙΣΙΜΟ???????????????

Follow*The*Rabbit
05-05-10, 10:09
ενοειτεεεεεε!!! πες μας διευθυνση και ποιο ειναι για να δουμε αν μπορει καποιος εκτως απο εσενα να παει και να βγαλει φωτογραφιες και βιντεο! (εγω ειμαι μεσα ενοειτε :) )
οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο για να τα στειλουμε ολα μαζι. τα cd εννοω.

δάγκας
12-05-10, 10:45
παιδιά αυτό που με φοβίζει με αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση είναι ότι μπορεί κάποιος από αυτά τα !@#$% πετσοπ να βλέπει τη συζήτηση!
μήπως ο admin μπορεί να περιορίσει την πρόσβαση στη συζήτηση σε έμπιστα μέλη ( μην ανησυχείτε δεν είμαι πετσοπάς και είμαι υπέρ σας! )
συνεχίστε ετσι
εγώ δε μπορώ να βοηθήσω γιατί είμαι μικρός!

kostis
12-05-10, 18:37
μακάρι να υπάρχει και να βλέπου μήπως πάρουν είδηση και τρομάξουν και κάνουν όχι κάτι περισσότερο από αυτό που υποχρεούνται να προσέχουν τα ζώα που εμπορεύονται

Follow*The*Rabbit
15-05-10, 14:02
Λοιπον παιδια εγω γυρισα και ειμαι Αθηνα και παλι. Οποιος εχει "ρεπορταζ", να μας το πει να κανονισουμεεεεεεεεεε!!! αντε, τα ζωακια στηριζονται σε εμας!!!
και ας μας βλεπουνε οι κακουργοι! οπως εστρωσαν θα κοιμηθουν!

lina
19-05-10, 23:49
περασα τις προαλλες απο εκει.οχι στο γωνιακο ομως.εκει δεν θελω να παω γιατι θα στεναχωρηθω.πηγα στο ακριβως απεναντι που ειναι μια *&%#@κινεζα.ειχαν ενα ζακο σε ενα βρωμικο κλουβι και το καημενο βαριανασαινε και καθοταν στον πατο.και της λεω 'καλα δεν το βλεπετε οτι ειναι αρρωστο?' και μου λεει μια χαρα ειναι απλα ειναι νεογεννητο και δεν μπορει να περπατησει.και της λεω μη λες βλακειες αυτο δεν ειναι μικρο.και προσβληθηκε κιολας η m***/*. μωρε ολοι αυτοι οι εκμεταλλευτες θελουν σκοτωμα.ασε που ενας γνωστος του ξαδερφου μου δουλευε στο "πετ της πολης" (μεταφραστε το στα αγγλικα) και μας ειχε πει οτι ζωα μεινουν απουλητα για αρκετο καιρο 'η αρρωσταινουν,τα καινε.την τελευταια φορα που πηγα στο zoo καποια ειχε φερει πισω το λυκοσκυλακι γιατι της εδωσαν αρρωστο.

γενικα ο κοσμος εχει ξεφυγει.ολοι το χρημα σκεφτονται...

η ηθική πρόοδος μιας χώρας φαίνεται από την συμπεριφορά των ανθρώπων της προς τα ζώα.....γκαντι

maya
20-05-10, 10:10
άμα πάω σε αυτά τα πετσοπ στην αθήνα δε κοιτάω γιατι τρελαίνομαι..τα καημένα μια ζωή στο κλουβί και άμα δε τα ψωνίσει κάποιος φιλόζωος παει??ούτε να το σκεφτώ δεν τολμώ..

Follow*The*Rabbit
20-05-10, 17:11
τι κανουν;; τα καινε;;; αλλο και τουτο.... δλδ...πως;;; γιατι δεν παει να κανει καμια καταγγελια αυτος ο φιλος του ξαδερφου;

maya
20-05-10, 22:11
θα τα βαζουν σε κανα κλιβανο και πάει ..μπρρ ουτε να το σκεφτομαι..αργό και βασανιστικό...μόνο που το σκεφτομαι τωρα παθαινω..φαντασου κανα κακομοιρη ζακο να τον καίνε γιατί ξέμεινε στο πετ και αρρωστησε οπότε άχρηστο το "προιόν"...προφανώς τι να κάνει κ ο ξάδερφος θα χάσει τη δουλίτσα του..καλά στα πετ απορώ που τους επιτρεπουν να έχουν ζωα..μόνο σε φαρμες επρεπε να είναι και να συννεργαζονται τα πετ και να παραγγελνουν...λεω εγώ τωρα...εδώ θα μου πεις δε ξέρουμε τι τρώμε και που μεγαλώνουν τα καημένα τα μοσχαράκια κατσικάκια κοτόπουλα...

Follow*The*Rabbit
21-05-10, 12:16
καλα, εγω προσωπικα, δεν υπηρχε να δουλευα σε τετοιο μαγαζι και να εμενα αν μαθαινα τετοιο πραγμα! αφου πρωτα εκανα ο,τι μπορουσα να μαζεψω στοιχεια και να τα βγαλω στη φορα!
τι να πω. ισχυει οντως δλδ αυτο....; ή ειναι urban legend που εχει ακουσει;

ΛΟΙΠΟΝ!!!!!
πηγα σημερα ΠΕιραια!!! Και ειδα ενα πετ σοπ!!! απαισιο και ελεινο, παλι!!!
Παιδια...πλησιασα κατι κλοθβια και στα 2 μετρα αναγουλιασα απο την μποχα!! για να πλησιασω κρατησα την αναπνοη μου!!! ειχε μεσα πολλα, μα πολλα παπακια ομως!!! και κοτοποθλα αλλου, και περιστερια και διαφορα ζωα, παιδια ειχα φασιανουσ!!!! Σε ΟΛΑ τα κλουβια υπηρχανε μπολικα αρρωστα πτηνα!!! απο καναρινια μεχρι παπαγαλακια (ειδικα ενα κοκατιλ, τη βγαζει δε τη βγαζει τη βδομαδα, πολυ αρρωστο παιδια) μεχρι πππφφφφ τι να σας πω. Τα περισσοτερα κλουβια ητανε παραγεμισμενα με πτηνα, το ενα πατουσε το αλλο. τα παπακια ειδικα ενα χαλι, πανβρομικα με φαι και κουτσουλιες πανω τους παντου και ενα "πηγαδακι" στη μια γωνια με καμια δεκαρια παπακια, το ενα πανω στο αλλο, που εκλειναν ολα υποπτα τα ματια τους για να "κοιμηθουν".... ισως πολλα μεχρι την Παρασκευη να μη ζουνε.
Ποιοσ μενει Πειραια και μπορει να με βοηθησει;;;; μονη μου δε μπορω ειναι στο πεζοδρομιο τα κλουβια και αυτος εξω και μιλαει με τον διπλανο μαγαζατορα..... :S

κωνσταντινα
30-05-10, 12:41
παιδια την περασμενη εβδομαδα πηγα σε ενα pet shop στο περιστερι να παρω ενα κλουβι. Αφου το διαλεξα και το φορτωσα πηγα μεσα στο μαγαζι για να πληρωσω και ειδα τα κλουβια με τα πουλια.... απογοητευτηκα! παρα πολλα πουλια για το μεγεθος των κλουβιων και φυσικα πολλα αρρωστα! + εναν κοκκινολεμη....που αν δεν κανω λαθος ειναι παρανομο να εχει.

τον ρωτησα γιατι δεν κανει κατι για τα αρρωστα και μου ειπε οτι τους δινει μια σουπερ βιταμινη αλλα δυσκολο... του ειπα τουλαχιστον να χωρισει τα αρρωστα απο τα υγειη και μου απαντησε οτι δεν εχει χωρο για να το κανει αυτο!!! και δεν φτανει αυτο αλλα εξω απο το μαγαζι εχει ενα φορτηγο που μαλλον ειναι γεματο πουλια που υποθετω οτι τα πουλαει σε παζαρια και πανηγυρια.....

Follow*The*Rabbit
30-05-10, 23:15
απαπα....θες να μου πεις που ειναι να πεταχτω μια μερα;; ή αμα θες μαζι!
εχω και εξοπλισμο τωρα! :D

αυτο εννοειτε!! απο τα puppy mills (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000981463486&v=app_2347471856#!/notes/chloe-nicolaidi/e-aletheia-gia-ta-zoa-mazikes-ektrophes-puppy-mills/114638261897045)
μεχρι τα εκτροφεια για πουλια. το οποιο πετ σοπ μπορει να μην φερνει καν απο εκτροφειο αλλα παρανομα!!!
επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να δω το βιντεακι (δε μπορω να τα βλεπω!!!) πειτε μου τι δειχνει παρακαλωωωω!!!!

mask2011
31-05-10, 22:34
Πραγματικά δεν θες να το δεις... ούτε και να ακούσεις τι δείχνει...

κωνσταντινα
01-06-10, 09:20
το απογευμα θα γραψω τις πληροφοριες σχετικα με το Pet shop στο περιστερι να δουμε τι μπορουμε να κανουμε!! (δεν εχω μαζι μου τα στοιχεια τωρα)

Φαμπιο
01-06-10, 11:24
Κωνσταντινα ξερω ακριβως ποιο πετ εννοεις και ειναι απο τα χειροτερα που εχω δει στην ζωη μου!!!!!!!!!!!!

παιδια της Αθηνας τα πετ δεν πιανουν μια μπροστα του!!!!
Ο ανθρωπος ειναι εγκληματιας κι εκτος απο τον κοκκινολαιμη εχει κι εναν ζακο αγριο χωρις δαχτυλιδι σε αθλιες συνθηκες!

Βρωμα,δυσωδια,αρρωστειες κ.λ.π.

Αυτος εμαθα οτι πουλαει και στο παζαρι του Σχιστο.....:(

Follow*The*Rabbit
01-06-10, 12:43
παιδια πειτε μου οποτε θελετε να ερθω να τους παρουμε βιντεο! εεχω εξοπλισμο που δε φαινεται...σχεδον :Ρ
εδω πηγα στην Ανω γλυφαδα...! στο περιστερι θα κολλησω;; χαχαχχα!!!
το γρηγοροτερο, το καλυτερο..!

κανεις για Πειραια βρε παιδια......;;; θα παω μονη μου στο τελος.

κωνσταντινα
01-06-10, 14:39
αρα καλα το φανταστηκα για το φορτηγο...
οταν πηγα για το κλουβι δεν ειχα μπει μεσα για να τα δω. εξω ειχε 1 κλουβι μονο με καναρινια. αφου πληρωσα τα ειδα και απογοητευτηκα...
(ειναι καινουριο μαγαζι, μετα τον κοτσωβολο.)

Follow*The*Rabbit
02-06-10, 13:46
παιδιαεχω προβλημα.
πηρα στη φιλοζωικη και μου ειπανε για τετοια θεματα (καταγγελιες σε πετ σοπ) να παρω το υπουργειο αναπτυξης και γεωργιας. Πηρα εκει και μου ειπαν να παρω τον κ.Βλασσιωτη στο τηλ 210 2124297 ο οποιος 2 φορες που πηρα δεν το σηκωνει.
Πηρα στην Ορνιθολογικη και μου ειπανε (η κα. Κορμπέτη) πως πλεον δεν ασχολουνται με μια μια καταγγελια αλλα τις μαζευουνε και μετα το κυνηγανε μαζικα! μαζευει εδω και 5μιση μηνες καταγγελιες λεει!!! Μα...σε 5μιση μηνες...ο αλλος θα εχει πουλησει ολα τα παρανομα τυ δασους!! και θα εχουνε πεθανει τα μισα!!! Τελος παντων, μου ειπε πως θα μου στειλει με μαιλ μια φορμα καταγγελιας, θα την συμπληρωσω και θα την κοιταξουνε!.........
Πηρα τηλεφωνο και τον κο.Κ...(Ρουλα, ξερεις....) και μπορεσα να φτασω μονο μεχρι τη γραμματεα του. Δε με αφησε να του μιλησω, μου εδωσε στο Υπουργειο Αναπτυξης και αυτο ητανε ολο.....

Ακολουθησα τα βηματα που εχουνε γραψει σε παλαιοτερα ποστ αλλα οπως βλεπετε...ολες οι πορτες ειναι κλειστες....!!! αν μπορει να προσπαθησει και καποιος αλλος.....να δουμε τι θα του πουνε! εγω ειμαι ατυχη προς το παρων.
Το μονο που μπορω να κανω ειναι να συνεχισω να παιρνω τηλ τον κ. Βλασσιωτη, να στειλω τη φορμα καταγγελιας που θα μεινει στα αρχεια για ποιος ξερει ποτε και να στελνω τα καινουργια βιντεο και φωτο στην ΑΝΙΜΑ και ΣΚΑΙ. :( :(

δε μπορει ρε παιδια......καποιος τροπος πρεπει να υπαρχει!!!!!