+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Φαγούρα και πτερόρροια καναρινιού...

1. Exclamation Φαγούρα και πτερόρροια καναρινιού...

Καλησπέρα σας και πάλι,
    αφού αισίως το καλοκαίρι ξεπεράσαμε το θέμα της ευλογίας τώρα έχουμε ένα άλλο θεματάκια, το οποίο μπορεί να είναι και ιδέα μου, αν κ δν νομίζω.

Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να έχει πτερόροια αυτή την εποχή; Σαφώς και όχι... Μήπως φταίει ότι το πρωί το βγάζω έξω στο μπαλκόνι και το βράδι το βάζω μέσα;
    Είναι νορμάλ το καναρίνι μου να βγάζει το φτερά του μόνο του και μετά να τα μασάει;;;;
    Απαντήστε μου γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.. Δεν έχει αποκτήσει κενά αλλά το βλέπω που τρώει τα φτεράκια του και να ξίνεται (?) ορισμένες φορές...
    Τι θα κάνατε στη θέση μου;
    Ευχαριστώ

Περιοχή
    Θεσσαλονικη

Προεπιλογή

πολλά απο καναρινιά δεν ξέρω αλλά συγουρα δεν του κάνει κάλο η διαφορα θερμοκρασίας.
    Όμως αυτό είναι άσχετο με το ότι τρώει τα φτερά του.
    Αυτό μαλών οφείλετε σε στρες. η κάποιο παθολογικό αίτιο.
    Αν μπορείς βαλε μια φωτογραφία.

3. Προεπιλογή

Φώτο υπάρχουν κ εδώ... http://www.love4birds.gr/showthread.....τον-Μήτσο-μου!!!
    Δεν έχει αλλάξει η όψη του...
    Και τι μπορώ να κάνω για να περιορίσω το στρες;;; Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να ΄φταίει..
    Κ αν φταίει η εναλλαγή θερμοκρασίας να τον αφήσω με τον ψόφο έξω?

Περιοχή
    Θεσσαλονικη

Προεπιλογή

Θα σου πρωτινά να το εχεις μέσα σε μια ήσυχη γωνία χωρίς ρεύματα.
    και να του βάλεις μέσα κάτι να ασχολείται ένα κλαδάκι με φύλλα για παραδείγμα
    η τρίχες που κάνουν φωλιά .Πολύ καλο για καναρινια εχω ακούσει οτι είναι
    να ακούει κελαηδισματα υπάρχει στο ράδιο σταθμός για πουλια η μπορείς να γράψεις ένα sd.

wings Guest

Προεπιλογή

Και όμως υπάρχει περίπτωση να περνάει πτερόροια. Τον σεπτέμβρη πέρασε? Είναι εξακριβωμένο οτί είναι άντρας έτσι? Γιατί τέτοια συμπεριφορά μπορεί να έχει και πυρωμένο θυληκό που θέλει υλικό για φωλιά. Πηγή ασβεστίου του έχεις? Μπορεί να είναι και αυτό! Αφού στα είπα όλα να σου πω ότι πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα απλά παιχνιδιάρικο είναι με τα πούπουλα που πέφτουν καμιά φορά. Πτερόροια θα την καταλάβεις γεμίζει ο κόσμος πούπουλα. Καλό είναι ή μέσα ή έξω πάντως, αν παρολαυτά φοβάσαι το κρύο να κοιτάς να μην υπάρχει απότομη αλλαγή στο μέσα έξω δηλαδή να το βγάζεις έξω αφου έχει ζεστάνει λίγο το μεσημέρι και να το βάζεις μέσα νωρίς το απόγευμα πριν πέσει η θερμοκρασία!

6. Προεπιλογή

Πολύ καλή η ιδέα με το νήμα
    θα πάω Παρασκευή στο petshop και θα εφοδιαστώ!!!
    Κλαδάκι με φύλλα που να βρω? Έχω μια ελιά κάτω από το σπίτι αν κόψω ένα κλαδάκι να του βάλω ή λές να έχει τπτ τοξικά επειδή είναι μέσα στην πόλη...
    Βέβαια είναι κ ο πατέρας μου στο νησί κ εκεί έχει κλαδια συκιάς και ελιάς.. Αν δεν είναι ραντισμένα να του πω να φέρει????

επίσης wings ναι πέρασε σίγουρε πτερόροια το καλοκαίρι και είναι όντως αγόρι μου το επιβεβαίωσε και ο γιατρός το καλοκαίρι...
    Πηγή ασβεστίου του έχω αλλά δεν τρώει από την αβγοθήκη αλλά τουλάχιστον τρώει την άμμο από τον πάτο!
    Πάντως τον έχω δει να τρώει κ να μαδιέται.. Αυτό με ανησυχεί... ΦΟβάμαι μήπως μαδιέται ο ίδιος δλδ.....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Περιοχή
    Κερκυρα!!!

Προεπιλογή

Για να λες οτι εχει φαγουρα και μαδιεται τοτε μαλλον εχει ψηρες,φυσήξετω στα πουπουλα και δες αν εχει
    κατι μικρα μαυρα στιγματα,αν εχει τοτε ειναι ψηρες και για την καταπολεμηση τους περνεις σπρει
    ηδικο απο πετ σοπ!
    επισης απο το στιγμη που ξερεις οτι ειναι σιγουρα αρσενικο δεν χρειαζεται να παρεις νημα.
    για κλαδακι το καλυτερο ειναι της ελιας,πρωτου το βαλεις ομως στο κλουβι κανε του ενα καλο
    πλησιμο με νερο και ξυδι,επισης το κλαδι στο παχος πρεπει να ειναι ισα ισα να αγκαλιαζει το
    ποδι του πουλιου πανω του!
    Φιλικα Φραγκισκος! http://fragkiskos7.blogspot.com/
    ζησε σα'να ταν να πεθανεις αυριο,μαθε σα'να ταν να ζεις για παντα!!!

8. Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
    εάν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι ευχαρίστως!!!
    Να είστε καλά!!

9. Προεπιλογή

Α ξέχασα να αναφέρω ότι πούπουλα βρίσκω σε ένα συγκεκριμένο σημείο του κλουβιού... Δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία αυτο...

Προεπιλογή

Και τι μπορώ να κάνω για να περιορίσω το στρες;;; Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να ΄φταίει..

Οταν το βαζεις μεσα, μηπως βρισκεται κοντα σε καλοριφερ, οποτε ειναι μεγαλη η διαφορα θερμοκρασιας με την εξωτερική? (Κοντα σε παραθυρο η πορτα ισως δεν εχει τοσο πολλη ζεστη στον εσωτερικο χωρο). Επισης αν ζεσταινεται πολυ οταν ειναι μεσα μπορει να ριχνει τα φτερα του, να εχει μπει σε διαδικασια πτερορροιας. Για το στρες, μπορει να φταινε αγρια πουλια, περιστερια η αλλα, που καθονται στο κλουβι του οταν το αφηνεις εξω. Παρακολουθησε το, αν συνεχισει να ριχνει τα φτερα του πανω απο 1-2 εβδομαδες ισως χρειαστει βοηθεια με βιταμινες, αντιστρες σταγονες... Στο συγκεκριμενο σημειο που συνηθιζει να καθεται τα βγαζει. Εξετασε σοβαρα την περιπτωση που λεει ο fragos.... Περαστικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helen : 26-01-11 στις 12:02

+ Απάντηση στο θέμα

Παρόμοια Θέματα

1. Lovebird: aircondition και "φιδάκι" για κουνούπια
    By myst77 in forum Γενικά Θέματα για Παπαγάλους
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-10, 23:23
  2. Κόκκινα καρουμπαλάκια στα πόδια του καναρινιού μου...
    By Rozaki@ in forum Ασθένειες - Τραυματισμοί Καναρινιών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 14:09
  3. Ψάχνω κλουβί καναρινιού
    By maya in forum Φροντίδα - Διαμονή - Διατροφή Καναρινιών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-10, 14:13
  4. Τι έχει η ουρά και το φτέρωμα του καναρινιού μου;
    By melirito in forum Αρθρα - Γενικά Θέματα για Καναρίνια
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 10:59

Tags for this Thread