+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Πώς να εκπαιδεύσω το κοκατίλ μου;

asproula Guest

Προεπιλογή Πώς να εκπαιδεύσω το κοκατίλ μου;

θελω να εκπαιδευσω κ εγω το κοκατιλ μου αλλα δεν εχω ιδεα πως να το εκπαιδευσω... ειναι δυσκολα στην εκπαιδευση τα κοκατιλ? που μπορω να παω να ρωτησω ποσο χρονων ειναι για να δω αν μπορω να τον εκπαιδευσω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maria Pap. : 12-03-10 στις 13:18

Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-Έδεσσα

Προεπιλογή

asproula αν θέλεις ρίξε μιά ματιά εδώ για την εκπέδευσή του κοκατίλ σου,θα βοηθηθείς αρκετά...

http://www.love4birds.gr/showthread.php?t=224
    ...όσα κοστίζουν μιά δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μιά ζωή...δεν είναι κρίμα...???

Περιοχή
    Αθήνα - Χανιά

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asproula Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να εκπαιδευσω κ εγω το κοκατιλ μου αλλα δεν εχω ιδεα πως να το εκπαιδευσω... ειναι δυσκολα στην εκπαιδευση τα κοκατιλ? που μπορω να παω να ρωτησω ποσο χρονων ειναι για να δω αν μπορω να τον εκπαιδευσω?
    Aσπρούλα φοράει δακτυλίδι ταυτότητα στο πόδι το cockatiel σου; Αν ναι, έχει χρονολογία γέννησης, οπότε θα δεις πότε γεννήθηκε!
    I love African Greys

asproula Guest

Προεπιλογή

δυστυχως δεν εχει τιποτα....δεν εχω ιδεα για το ποσο χρονων ειναι. παιζει ρολο που η μυτουλα του ειναι σκουρα κ ξεφλουδισμενη? αν ειναι 2-3 χρονων γινεται να τον εκπαιδευσω?

Περιοχή
    Αθήνα - Χανιά

Προεπιλογή

Mε υπομονή και βέβαια γίνεται! Πρέπει να έχει συνηθίσει το περιβάλλον, να μη φοβάται, να εξοικειωθεί μαζί σας, να κοινωνικοποιηθεί, που όπως είπες το προσέχετε όλοι σας, μετά σιγά σιγά θα αρχίσει να μαθαίνει ότι του επαναλαμβάνετε καθαρά! Ακόμα όταν σας έχει συνηθίσει μπορείς να το βγάζεις απ'το κλουβί στο χέρι σου στην αρχή και μετά να του δίνεται η ευκαιρία να γυμναστεί, να πετάξει σε ασφαλισμένο χώρο βέβαια, θα σου πούμε αναλυτικά. Θα είναι τότε ικανοποιημένο και χαρούμενο, θα προσπαθεί να κερδίσει την προσοχή και το θαυμασμό σας, θα το κρατάτε σε διέγερση πνευματική και θα πάνε όλα πολύ καλά για την ευζωία του και τη μεταξύ σας σχέση!
    I love African Greys

asproula Guest

Προεπιλογή

οσο για το πεταγμα δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα!!! με το που ανοιγω την πορτα του κλουβιου βγαινει αμεσως!!! πεταει μεσα στο σπιτι κ ειναι ολη την μερα εξω απο το κλουβι...αν θελει μπανει μονος του για να φαει ή να πιει νερο...συνηθως το κλουβι του ειναι σε συγκεκριμενο μερος οποτε ξερει που θα το βρει... τρωει ανετα απο το χερι κ τρωει τα παντα...αλλα μονο οταν προκειται για φαγητο ειναι εξεικιωμενος... δεν καθεται στο χερι ή στο δακτυλο, ουτε μπορω να τον χαιδεψω... μονο στο μπρατσο καθεται... θελω να τον εκπαιδευσω να καθεται στο δακτυλο κ να κουτσουλαει, αν γινεται, σε συγκεκριμενα μερη κ να λεει μερικες λεξουλες....

σημερα καναμε προοδο! μετα απο καποιες μερες εκπαιδευση εφαγε παπαγαλινη ααπο το χερι μου! ειμαι πολυ χαρουμενη!!! προχωραμε ανοδικα!!!!!!

δάγκας Guest

Προεπιλογή

Μπράβο!!
    μπορείς να αγοράσεις αυτές τις λιχουδιες μπαστουνάκια.
    να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβι και να ακουμπάς την λιχουδιά στα πόδια του έστι θα ανεβει!
    στη συνέχεια σιγά-σιγα βάλε τη λιχουδιά πάνω στο χέρι σου και με τρόπο άστω να καθίσει στο χέρι σου!
    εγώ αυτό έκανα και ο Δάγκας κάθεται στο χέρι μου!

asproula Guest

Προεπιλογή

δυσκολα μου βαζεις τωρα... το προβλημα ειναι πως δεν ειμαι μονη μου... η μητερα μου κ τα αδερφια μου(ειμαι μεγαλυτερα) τον πιανουν για να τον φιλησουν κ αυτος φωναζει γιατι δεν θελει... τους λεω συνεχια να μην τον πιανουν, με ακουνε για μια μερα κ την επομενη το ξανακανουν....οποτε ειναι δυσκολο να εκπαιδευτει

vicky_ath Guest

Προεπιλογή

Αυτο ειναι πολυ κακο...δεν το λυπουνται το καημενο??Αν δε θελει σημαινει οτι φοβαται κ ετσι το κανουν χειροτερα!
    Εμενα το μπατζι μου επειδη δεν το ειχα απο πολυ μικρο, ειναι καλο χρυσο, τρωει απο ολους, ανεβαινει πανω μας, αλλα χαδια δεχεται μονο απο μενα κ αυτα πολυυυυυυ σπανια!Οταν δε προκειται για αγκαλιες μπορει να αρχισει να σε δαγκωνει σαν τρελο!Οποτε αφου ξερω οτι αυτο δεν του αρεσει δεν το κανω, για να μην το στρεσαρω κ με μισησει στο τελος!Μονο αν δω οτι εχει πολλα κεφια τοτε θα προσπαθησω να το χαιδεψω κ αυτο για οσο μου επιτρεψει το ιδιο!

asproula Guest

Προεπιλογή

κοιτα... το λατρευουν! αλλα...ετσι οπως ειναι χοντρουλικο...προκαλει...τωρα τελευταια δεν το πειραζουν... τους το εχω απαγορευσει... τωρα φιλανε το μικρουλι κοκατιλ που ειναι πιο ηρεμο κ δεν εχει προβλημα.. εχει ηρεμησει τωρα τελευταια ο μεγαλος γιατι παει κ του μιλαει η μητερα μου κ του αρεσει κ τις απανταει με φωνουλες... τα δικα σου μιλανε?

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές